سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

نهایی شدن ۳ راهبرد به کارگیری سرمایه های مردمی در نفت

فرهنگ وقف به کمک توسعه صنعت نفت می آید/نهایی شدن ۳ راهبرد به کارگیری سرمایه های مردمی در نفت

معاونت سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران، چارچوب و ضوابط اجرایی به کارگیری سرمایه های خرد در پروژه های نفت و گاز را نهایی کرده و این دستورالعمل تا یک ماه آینده ابلاغ خواهد شد.

عزت الله زارعی هنزکی؛ معاون سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی این شرکت از تدوین دستورالعملی برای استفاده از سرمایه های خرد مردم در پروژه های صنایع بالادستی نفت وگاز خبر داد و گفت: در این دستور العمل سه شیوه عمده مشارکت مردم در طرح های کلان صنعت نفت مورد تاکید قرار گرفته است.

وی استفاده از اموال موقوفی مردم در صنعت نفت، ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترک وجوه و بهره مندی از خدمات بانک PLC را به عنوان سه راهکار پیش روی معاونت سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران در راستای جذب سرمایه های خرد در جامعه عنوان کرد و تاکید کرد: دستورالعمل مربوط به این سه شیوه تا یک ماه دیگر نهایی و ابلاغ خواهد شد.

زارعی هنزکی با اشاره به ضرورت آگاه سازی مردم در خصوص مشارکت در پروژه های صنعت نفت و گاز گفت: دیدگاه عموم جامعه در خصوص سرمایه گذاری، دریافت سود در کوتاه مدت است؛ این در حالی است که باید تلاش کرد تا نگرش جامعه در بعد اقتصادی از جزئی گرایی به کلی گرایی تغییر کند.

وی توضیح داد: سرمایه گذاری در صنعت نفت کلید تحول و ارتقای اقتصاد کلان کشور است و باعث افزایش قابل توجه درآمد سرانه ملی خواهد شد؛ این امر نیز به نوبه خود می تواند در ارتقای سطح معیشتی مردم موثر باشد.

معاون مدیرعامل در امور سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران، از تدوین شیوه هایی برای استفاده از موقوفات در صنعت نفت خبر داد و گفت: منابع مالی دولت به تنهایی برای توسعه پروژه های صنعت نفت کافی نیست؛ در همین راستا برنامه ریزی مدونی برای استفاده از موقوفات در معاونت سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران انجام شده و بر مبنای آن راهکارهایی برای پرداخت سود منابع حاصل از وقف در پروژه های صنعت نفت به وراث در نظر گرفته شده است.

زارعی هنزکی با اعلام اینکه منابع مالی سرشاری از محل اوقاف می تواند به صنعت نفت تزریق شود گفت: مردم باید بدانند که ارزش توسعه و تحول اقتصاد و معیشت جامعه کمتر از ارزش مدرسه سازی نیست.

وی به ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترک وجوه به عنوان یکی دیگر از روش های جذب سرمایه های خرد در پروژه های نفت و گاز اشاره کرد و گفت: تمهیدات مربوط به این صندوق از طریق بورس اندیشیده شده و بر مبنای آن امکان مشارکت جمعی با سرمایه خرد در طرح های کلان صنایع نفت و گاز وجود خواهد داشت.

زارعی هنزکی همچنین با اشاره به مذاکرات اخیر معاونت سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران با بانک رفاه گفت: راهکارهایی برای استفاده از روش های جدید بانکداری نظیر بانک PLC در صنعت نفت اندیشیده شده است که مفاد اجرایی آن تا یک ماه آینده نهایی خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ دی ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۰۰۳۸۷ بازدید