سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

قرارداد مطالعاتی و حفاری توسعه فعالیت‌ها در پارس جنوبی امضا شد

قرارداد طرح مطالعه و پایش عملکرد میدان گازی پارس جنوبی به منظور بهبود و افزایش تولید از مخزن و قرارداد حفاری دو حلقه چاه توصیفی – توسعه ای و ارزیابی توان تولید لایه‌های نفتی میدان پارس جنوبی با حضور وزیر نفت امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، این دو قرارداد ظهر امروز (دوشنبه – ۱۲ دی) در ساختمان مرکزی وزارت نفت و با حضور برخی از مسئولان نفتی به امضاء رسید.

قرارداد طرح مطالعه و پایش عملکرد میدان گازی پارس جنوبی به منظور بهبود و افزایش تولید از مخزن بین شرکت نفت و گاز پارس و پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز امضا شد و قرارداد حفاری دو حلقه چاه توصیفی – توسعه ای و ارزیابی توان تولید لایه های نفتی میدان پارس جنوبی نیز بین شرکت نفت و گاز پارس و شرکت گلوبال پتروتک به امضای مهندس موسی سوری و مهندس فرامرز قدیری دهکردی رسید.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه این دو قرارداد، در حوزه میدان‌های مشترک است، افزود: قرارداد اول که حفاری دو حلقه چاه توصیفی – توسعه ای و ارزیابی توان تولید لایه‌های نفتی میدان پارس جنوبی است بین نفت وگاز پارس و گلوبال پتروتک امضا شد.

مهندس احمد قلعه بانی مبلغ قرارداد نخست را ۱۸۲ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این پروژه در مدت ۴۷۰ روز اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه قرار داد دوم در باره طرح تحقیقاتی بهبود تولید با کاربردهای فناوری لازم و به منظور افزایش تولید صیانتی از میدان پارس جنوبی است، تصریح کرد: این قرارداد بین شرکت نفت و گاز پارس و پژوهشکده ازدیاد برداشت امضا شده است که این قرارداد تضمین تولید و افزایش تولید و تولید صیانتی پایدار را مورد مطالعه و تحقیق قرار می دهد.

مدیر عامل شرکت نفت وگاز پارس نیز با بیان اینکه برای اولین بار در لایه نفتی مشترک ( ناحیه b، ناحیه c و ناحیه a  یک ) حفاری دو حلقه چاه توصیفی، توسعه ای را در برنامه داریم، افزود: حفاری این دو حلقه چاه باعث می شود تا میزان نفت درجای این ناحیه‌های مشترک تعیین و پتانسیل بهره‌دهی چاه‌ها مشخص شود.

مهندس موسی سوری گفت: امروز قرارداد دیگری منعقد شد که طرح جامعی برای بهینه سازی تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی و با الگوی مدیریت پویا و مدیریت یکپارچه مخزن است که  مجموع این اتفاقات باعث حداکثر سازی ارزش زنجیره نفت وگاز کشور در این میدان مشترک خواهد شد.

وی با بیان اینکه  لایه‌های نفتی طی چهل ماه مورد مطالعه قرار خواهد گرفت و طی آن دو چاه توصیفی، توسعه‌ای خواهند شد، تصریح کرد: مبلغ این قرارداد ۱۸۲ میلیون دلار از طریق فرایند مناقصه بین شرکت نفت و گاز پارس به نمایندگی شرکت ملی نفت ایران و شرکت گلو بال برقرار خواهد شد و قرارداد دوم نیز که طر ح مطالعاتی و جامع بهینه سازی تولید است با پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز کشور به ارزش ۱۰۰ ملیارد ریال به مدت دوسال منعقد خواهد شد.

به گفته وی، ذخیره نفت در یک  برآورد اولیه حدود ۷٫۵ میلیارد بشکه است که اگر ۱۰ درصد هم برداشت شود، حدود ۷۵۰ میلیون بشکه نفت دارد همچنین نوع نفت سنگین است . ای پی آی نفت طرف قطری ۱۸ تا ۳۶ است اما در قسمت ایرانی برآورد می‌شود ای.پی.آی نفت بین ۱۸ و ۲۰ و۲۲ باشد.

مهندس قدیری مدیر عامل شرکت گلو بال پترو تک گفت: این شرکت در مناقصه‌ای که برای حفاری دو حلقه چاه برگزار شده بود، برنده مناقصه شد که این مناقصه شامل حفاری دو حلقه چاه توصیفی به منظور ارزیابی و بررسی پتانسیل تولید از این لایه نفتی است .

وی گفت: استراتژی خوبی را شرکت نفت و گاز پارس در این مورد انتخاب کرده که می‌تواند راهکار خوبی برای توسعه لایه نفتی در آینده ارائه دهد زیرا با این دو حلقه چاه می‌توان هم روش‌های تولید و هم تکنولوژی‌های تولید را مشخص کرد.

به گفته وی دوچاه به طول ۶ کیلومتر و دو چاه  به طول ۳ کیلو مترحفاری خواهد شد که اولین بار است که تا کنون حفاری ۶ کیلومتر در پارس جنوبی را داشته است. همچنین این قرار داد به‌صورت ای.پی.دی است و در این پروژه از دکل جک آپ استفاده می شود که می تواند ۶ کیلومتر را حفاری کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ دی ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۱۹۶۹۹ بازدید