سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

میدان گازی خزر «سردار جنگل» نام گرفت

وزیر نفت در نامه‌ای ضمن تشکر از دست‌اندرکاران شرکت نفت‌خزر، از نامگذاری میدان جدید گازی کشف شده در آب‌های دریای خزر با عنوان «سردار جنگل» خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP) به نقل از اداره‌ کل روابط عمومی وزارت نفت، مهندس رستم قاسمی در نامه‌ای به مهندس قلعه‌بانی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ضمن تقدیر و تشکر از کلیه دست‌اندرکاران شرکت نفت‌خزر، تصریح کرد: به این ترتیب میدان کشف‌شده گازی به نام «سردار جنگل میرزا کوچک خان» نام‌‌گذاری می‌شود.

براساس این گزارش، وزیر نفت در اواسط آذر امسال از کشف میدان جدید گازی در آب‌های دریای خزر خبر داد. از نظر موقعیت جغرافیایی این میدان گازی در انتهای بخش مرزی و در عمق ۷۰۰ متری آب‌های دریای خزر قرار دارد و یک میدان مستقل گازی به حساب می‌آید.
برآورد می شود این مخزن گازی حدود ۵۰ تریلیون فوت مکعب یعنی بیش از ۱۰ برابر میدان شاه دنیز ذخیره گازی داشته باشد و این درحالیست که پیش از این سهم ایران در دریای خزر ۱۱ تریلیون فوت مکعب گاز اعلام شده بود.
در تاریخچه مبارزات آزادیخواهانه مردم ایران‌، قیام میرزا کوچک خان از جمله نهضت‌هایی است که با اندیشه اسلامی و ضداستعماری شکل گرفت، امّا با نیرنگ و خیانت کمونیست‌ها به انحراف، تجزیه و نفاق داخلی دچار گشت و نهایتاً همسویی اعلام نشده روس‌های بلشویک با رژیم استبدادی قاجار و سپس نظامی‌گری سرکوب‌گر‌انه رضاخان آن را به شکست کشاند. روز ۱۱ آذر ۱۳۰۰ هجری شمسی میرزا کوچک‌خان پس از سال‌ها مبارزه علیه خیانت‌های قاجار و استبداد رضاخانی، به شهادت رسید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۰۲۵۰۳ بازدید