سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

افزایش ۶ میلیون مترمکعبی فرآورش گاز در پالایشگاه پنجم پارس جنوبی

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از افزایش ظرفیت تولید روزانه شش میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه پنجم شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی خبر داد.

جواد اوجی در گفت و گو با خبرنگار شانا با توجه به اهمیت استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود پالایشگاه های گاز کشور، افزود: طرح افزایش ظرفیت در پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی که در نیمه نخست امسال تعریف شد،‌ پس از مطالعات اولیه و آزمایش عملکرد، در اواخر آبان امسال به ثمر رسید و افزایش ظرفیت روزانه شش میلیون مترمکعب گاز در این پالایشگاه را رقم زد.

وی گفت: طبق مدارک طراحی انجام شده به وسیله مشاور مجری طرح ( مجتمع گاز پارس جنوبی) آزمایش افزایش ظرفیت پالایشگاه پنجم،در یک بازه زمانی ده روزه (اول تا یازدهم آذرماه) انجام شده است.

به گفته اوجی این افزایش ظرفیت در حالی صورت می گیرد که از ابتدای امسال تاکنون هیچ واحد جدید پالایشی در مدار تولید قرار نگرفته است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، اظهار داشت: بنابر آزمایش های انجام شده در طرح افزایش ظرفیت فرآورش گاز پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی، امکان دریافت ۱۰ درصد گاز بیشتر نسبت به طراحی با رعایت پارامترهای کیفی گاز و محصولات جانبی به اثبات رسیده است.

اوجی گفت: در نتیجه تولید گاز شیرین در پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی از ظرفیت طراحی روزانه ۵۱ میلیون متر مکعب گاز به روزانه ۵۷ میلیون متر مکعب گاز رسید.

وی اجرای این طرح را حاصل تلاش های کارکنان خدوم  شرکت ملی گاز ایران به به ویژه مهندسان و کارگران مجتمع گاز پارس جنوبی خواند و گفت: افزایش فرآورش روزانه شش  میلیون مترمکعب گازطبیعی و ارسال آن به خطوط انتقال گاز در این شرایط فعالیت مهمی به شمار می آید که قابل قدرانی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۴۲۳۴۵ بازدید