سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

یازدهمین دکل حفاری ایران، سینه پارس جنوبی را می شکافد

یازدهمین دکل حفاری ایران، سینه پارس جنوبی را می شکافد/پیشرفت فازهای ۲۲ تا ۲۴ به ۴۰ درصد نزدیک شد

مجری طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی از دستیابی به پیشرفت نزدیک به ۴۰ درصدی این طرح گازی تا اواخر آذر ماه خبر داد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فرهاد ایزدجو؛ مجری طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با اشاره به پیشرفت ۳ درصدی مراحل ساخت و توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی طی یک ماهه گذشته گفت: پیشرفت واقعی این فاز گازی که توسط سازندگان و پیمانکاران ایرانی در حال اجراست اکنون به ۳۴/۳۶ درصد رسیده است .

وی افزود: با توجه به خریدهای انجام شده و نیز تامین زیر ساخت های مورد نیاز پیش بینی می شود که پیشرفت این پروژه طی ماه های آتی افزایش مناسبی داشته باشد.

ایزدجو با اشاره به لزوم تسریع در توسعه بخش دریایی فاز های جدید از تامین یک دستگاه دکل حفاری جدید که یازدهمین دکل فعال در پارس جنوبی خواهد بود برای انجام بسته نخست مراحل حفاری این فاز خبر داد و گفت: تاکنون اقلام حفاری دو حلقه چاه توصیفی و بخشی از تجهیزات ۳۶ حلقه چاه قابل حفاری، تامین و خریداری شده است.

وی ضرورت انجام مطالعات مهندسی بیشتر از پیش بینی های گذشته و در نتیجه تاخیر در شروع ساخت سکوها و همچنین تأخیر در تأمین دکل های حفاری مورد نیاز را از جمله دلایل تاخیر نسبی پیش آمده در بخش دریایی این پروژه ذکر کرد.

به گفته وی، به زودی با اجرای برنامه جدید ساخت سکوها و سازه های دریایی و نیز انتخاب پیمانکاران فرعی بخش حفاری، پیشرفت تازه ای در حوزه دریایی فازهای ۲۲ تا ۲۴ ایجاد خواهد شد و بر اساس برنامه از قبل تعیین شده ، پیش بینی می شود در ماه سی و پنجم پروژه اولین محصول پالایشگاه ، تولید شود.

ایزدجو، ۱۶۱ هزار متر مکعب بتن ریزی، نصب بیش از ۲۱ هزار تن سازه های فلزی در پالایشگاه خشکی، پیشرفت ۴۰ درصدی ساخت مخازن بتنی و اتمام بیش از ۹۰ درصد از مراحل مهندسی پالایشگاه خشکی را از پیشرفت های عمده این فاز در ماه گذشته ذکر کرد و افزود: عملیات ساخت حوضچه آبگیر ۴۰ هزار مترمکعبی و اجرای لوله های بتونی زیر زمینی در پالایشگاه به طول ۲۱۶۰ متر نیز به اتمام رسیده است.

وی گفت: بخش پالایشگاه خشکی این فاز تاکنون به ۴۸ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است .

 کد خبر:

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۱۵۳۵۱ بازدید