سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

توانمندی های صنعت نفت ایران، موجب ارتقاء جایگاه جمهوری اسلامی در جهان است

رییس جمهور خودمختار تاتارستان روسیه اظهار داشت: صنعت تاریخی نفت ایران و فعالیت های انجام شده در نقاط مختلف این کشور به ویژه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، موجب سربلندی و ارتقای جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رییس جمهور خودمختار تاتارستان در سفر یک روزه خود به عسلویه در جمع مدیران منطقه ویژه پارس، استاندار و برخی مقامات استان بوشهر افزود: جمهوری اسلامی ایران و تاتارستان روسیه از مشترکات تاریخی و فرهنگی عمیقی برخوردارند و این امر، موجب تفاهم و حسن همکاری بین دو ملت می شود.

مینیخانوف با بیان اینکه توسعه صنعتی و اقتصادی، اولویت مسوولان و مردم تاتارستان است، ادامه داد: بر این اساس، ما مصمم به توسعه همکاری خود در زمینه های مختلف به ویژه در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی هستیم.

وی یادآور شد: ایران از کشورهای نخبه پرور در حوزه های مختلف اقتصادی، صنعتی، فرهنگی، آموزشی و ورزشی است و ما می توانیم با تبادل دانش و تجربه، آینده درخشانی برای مردم خود فراهم کنیم.

رییس جمهور تاتارستان با بیان اینکه روسیه امروز یک کشور بسیار قدرتمند در سطح منطقه و جهان مطرح است، تصریح کرد: رویکرد روسیه در مناسبات بین المللی گسترش ارتباط دوستی بین خود و کشورهای جهان و منطقه آسیا به ویژه جمهوری اسلامی ایران است و تاتارستان می تواند حلقه اتصال و لوکوموتیو این توسعه باشد.

مینیخانوف اعلام کرد: مجموعه مسوولان جمهوری خودمختار تاتارستان موظف هستند در راستای همکاری های فی مابین روسیه و ایران، گسترش ارتباطات این جمهوری خودمختار با جمهوری اسلامی را بر اساس مشترکات تاریخی به گونه ای که موجب رونق و شکوفایی دو سرزمین دوست و برادر شود، در دستور کار خود قرار دهند.

وی از صنعت ساخت بالگرد و هواپیمای مسافربری، کارخانه بزرگ تراکتور سازی، صنایع تولید برق صنعتی و مدیریت آب و همچنین دانش فنی گاز و پتروشیمی به عنوان توانمندی های روسیه در جمهوری خودمختار تاتارستان نام برد.

مینیخانوف درباره وضعیت اقتصادی جمهوری تاتارستان روسیه گفت: تاتارستان به لحاظ اقتصادی یکی از توسعه یافته ترین مناطق فدراسیون روسیه به شمار می‌رود و پس از استان سامارا دومین منطقه صنعتی روسیه است.

وی ادامه داد: بیش از ۴۵ درصد از تولیدات تاتارستان را محصولات صنعتی تشکیل می‌دهند؛ بیش از ۲۶ درصد نیروی کار تاتارستان در بخش صنعت و نزدیک به ۱۴ درصد از نیروی کار در بخش کشاورزی اشتغال دارند.

رییس جمهور تاتارستان همچنین با اشاره به ذخایر نفت و گاز این منطقه تصریح کرد: بیش از ۹ درصد از نفت استخراجی فدراسیون روسیه از تاتارستان استخراج می‌شود؛ نخستین معادن نفت تاتارستان در ۷۰ سال پیش کشف شد و از آن زمان تا کنون مورد بهره برداری قرار گرفته است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۲۱۴۰۸ بازدید