سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

اعتراف روس ها به کشف بزرگ گازی ایران در دریای کاسپین

خبرگزاری روسی ریانووستی از موفقیت متخصصان و مهندسان حوزه انرژی کشورمان در کشف میدان جدید غنی گازی در بخش ایرانی دریای خزر خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از ریانوستی، حجم ذخایر میدان جدید گازی ایران در دریای خزر ۵۰ تریلیون فوت مکعب معادل ۴۲/۱ تریلیون مترمکعب برآورد شده که در نوع خود رقم بسیار چشمگیری است.

بر پایه این گزارش با این کشف، میزان ذخایر اثبات شده میدان گازی جدید کشورمان در بخش ایرانی دریای خزر در عمق ۷۰۰ متری دریا به ۱۱ تریلیون مترمکعب می رسد.

در گزارش خبرگزاری روسی با اشاره به سهم بالای ایران از ذخایر گاز طبیعی جهان به عنوان عاملی تاثیرگذار در معادلات انرژی جهان، اضافه شده است: ایران با اختصاص ۱۶ درصد از مجموع ذخایر گاز طبیعی جهان به خود پس از روسیه در رتبه دوم جهانی در این زمینه قرار دارد.

براساس اطلاعات منتشر شده، بهره برداری از ذخایر گاز طبیعی کشورمان به میزان ۳۳ تریلیون مترمکعب می تواند تا ۱۵۶ سال آینده ادامه داشته باشد، در حالی که ذخایر گازی کشورهایی مانند آمریکا و کانادا تنها تا ۱۲ سال آینده کفاف خواهد داد.

گفتنی است هم اکنون ایران پس از آمریکا، روسیه و کانادا با تولید ۱۵۴ میلیارد متر مکعب گاز در سال، چهارمین تولید کننده بزرگ گاز جهان است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۰۴۰۹ بازدید