سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

انعقاد تفاهم نامه توسعه میدان گازی فرزادA

انعقاد تفاهم نامه توسعه میدان گازی فرزادA/ تا آخر امسال ۲۰ قرارداد برای توسعه میادین مشترک نهایی می شوند

تفاهنامه توسعه میدان فرزاد A میان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرما و شرکت پتروپارس به عنوان مجری صبح امروز منعقد شد تا شمارش معکوس برای انعقاد قرارداد رسمی توسعه این میدانن مهم گازی ایران در خلیج پارس آغاز شود.

تفاهنامه همکاری به منظور توسعه میدان فرزاد A صبح امروز(۶ آذر) میان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرما و شرکت پتروپارس به عنوان مجری منعقد شد؛ شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو) در این قرارداد نقش تامین کننده منابع مالی و شرکت فلات قاره ایران نقش مشاور را بر عهده دارد.

احمد قلعه بانی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این جلسه که با حضور اعضای هیئت مدیره این شرکت برگزار شد با بیان اینکه تا پایان سال بیش از ۲۰ قرارداد مربوط به میادین مشترک نهایی می شود از انعقاد هفته ای یک قرارداد خبر داد و گفت: ۳۰ درصد این قراردادها مربوط به شرکت نفت فلات قاره ایران است.

قلعه بانی از امضا قرارداد میدان فرزاد A حداکثر تا ۱۰ روز آینده خبر داد و افزود: قرارداد توسعه میادین فرزاد B، سروش، اسفندیار، لاوان، آرش و فاز ۳ میدان هنگام نیز به زودی نهایی می شود.

سید محمود محدث؛ مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اهمیت تسریع در توسعه میدان فرزاد A گفت: هم اکنون ارزیابی های مخازن انجام و نهایی شده است و امید است شرکت پتروپارس عملیات مربوط به توسعه این میدان را در زمان کوتاه و با کیفیت عالی به انجام برساند.

محدث افزود: بخش چشمگیری از میدان فرزاد A تحت پوشش لرزه نگاری سه بعدی قرار گرفته و بقیه بخش ها نیز تا پایان هفته آینده لرزه نگاری می شوند.

محمود زیرکچیان زاده؛ مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران بلوک فارسی را یکی از افتخارات مدیریت اکتشاف خواند و گفت: سه میدان بزرگ فرزاد A و فرزاد B و نفت سنیگن بینالود نیز از میادینی است که سوی مدیریت اکتشاف نهایی شده است.

وی اظهار کرد: با ابتکار وزیر نفت و به منظور تسریع در روند اجرای توسعه میادین به ویژه میادین مشترک برای نخستین بار در میدان فرزاد A همزمان با عملیات اکتشاف، عملیات توسعه هم انجام می شود.

زیرکچیان زاده تصریح کرد: حداکثر سازی منافع مالی از میادین مشترک مانند فرزاد A که با همکاری مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، شرکت پتروپارس و شرکت بازرگانی نفت ایران به عنوان تامین کننده مالی انجام می شود می تواند به عنوان شاخصی برای توسعه دیگر میادین مورد استفاده قرار گیرد.

محمد جواد شمس؛ مدیرعامل شرکت پتروپارس اظهار کرد: این شرکت تمام توان خود را به کار خواهد بست تا بتواند مراحل مربوط به توسعه این میدان را به همت نیروهای متخصص در کوتاه ترین زمان ممکن و با عالی ترین کیفیت به انجام برساند.

شمس اظهار کرد: تجربه شرکت پتروپارس در قرارداد فاز ۱۲ پارس جنوبی می تواند به عنوان مبنا و شاخصی در توسعه میدان گازی فرزاد A مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: هم اکنون پردازش اطلاعات لرزه نگاری میدان فرزاد A  انجام شده و در دو هفته آینده حفاری چاه های توصیفی را آغاز خواهیم کرد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۱۹۳۳۳ بازدید