سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

نظام جامع بهره‌وری در وزارت نفت تدوین می‌شود

وزارت نفت با هدف برطرف کردن موانع ارتقا بهره‌وری از طریق استقرار بسترهای مناسب درحال تدوین نظام جامع بهره‌وری در صنعت نفت است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، جلوگیری از دوباره‌کاری، از بین بردن ناهماهنگی‌ها در اجرای پروژه، تعدد برنامه‌ها و پروژه‌های غیرضرور به اسم بهره‌وری، شناسایی عارضه‌های مبتلا به صنعت و ارائه راهبردهای بهبود از جمله زمینه‌های لازم برای فراهم آوردن ارتقا بهره‌وری در صنعت نفت است.

در این خصوص مدیرکل بهره‌وری و توسعه کارآفرینی وزارت نفت با اشاره به دیگر اهداف تدوین نظام جامع بهره‌وری در صنعت نفت افزود: فراهم‌آوردن زمینه‌های لازم به‌منظور تسهیل در اندازه‌گیری مستمرو همچنین ایجاد نظام اندازه‌گیری و مانیتورینگ زیرنظر وب بهره‌وری به منظور اتخاذ تصمیمات کلان صنعت نفت بوده است.

مهندس نازیلا عاکفیان نظام جامع بهره‌وری صنعت نفت را یک برنامه راهبردی و کلان در صنعت نفت دانست که تدوین نقشه راه حرکت به سمت ارتقا و بهبود بهره‌وری را در همه ابعاد و ارکان در سراسر زنجیره ارزش صنعت نفت دنبال می‌کند.

وی با اشاره به این‌که با طراحی نظام جامع بهره‌وری چه در سطح کلان و چه در سطح عملیاتی، با یک منطق مشخص نسبت به پیاده‌سازی مدیریت بهره‌وری اقدام می‌شود، تصریح کرد: درنهایت با یک زبان مشترک از نتایج حاصل شده از هر بخش برای بهره‌برداری در سایر قسمت‌ها استفاده خواهد شد.

مهندس عاکفیان با بیان اینکه در حال حاضر اجرای طرح جامع بهره‌وری صنعت نفت در فاز شناخت و تهیه طرح‌های پیشنهادی (RFP) توسط مجری سطح یک خود یعنی مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی در حال اجراست، تصریح کرد: فاز شناخت و تهیه RFP های مربوطه تا پایان آذر ماه ادامه خواهد داشت.

وی همچنین تاکید کرد: مقرر شده است به‌منظور تسریع در کار، فعالیت‌هایی که امکان انجام موازی آن‌ها وجود دارد از جمله طراحی و استقرار سامانه اندازه‌گیری تحت وب، مانیتورینگ بهره‌وری در صنعت نفت و همچنین تدوین و اندازه گیری شاخص‌های عمومی شناسایی شده و نسبت به انجام آن­ها اقدامات مقتضی صورت پذیرد.

به گفته وی، در راستای تدوین این نظام‌نامه، اداره کل بهره‌وری و توسعه کارآفرینی وزارت نفت با همکاری موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با برگزاری جلسات کارشناسی در حال تعامل و تبادل نظر است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۳۶۳۶۷ بازدید