سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ EN

تمام فازهای پارس جنوبی تاسه سال آینده درشبکه تولیدقرارمی گیرد

تهران – وزیر نفت گفت: تمامی فازهای باقیمانده توسعه میدان گازی پارس جنوبی ظرف سه سال آینده با تامین منابع مالی ازسوی دولت و مجلس، در شبکه تولید قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ‘رستم قاسمی’ روز سه شنبه در حاشیه همایش بین المللی فناوری و نوآوری در صنعت نفت و گاز در جمع خبرنگاران گفت: ۱۸ فاز باقیمانده در پارس جنوبی در مدار ساخت است.

**لایه نفتی پارس جنوبی

وزیر نفت در خصوص توسعه لایه نفتی میدان پارس جنوبی گفت: یک لایه نفتی در میدان گازی پارس چنوبی وجود دارد که هم اکنون کشور قطر در حال برداشت از این لایه نفتی است و ما نیز در یک ماه اخیر از یک بلوک این لایه برداشت نفت را آغاز کرده ایم.

**بورس نفت

وی در خصوص فعالیت بورس نفت گفت: بورس نفت پیچیدگی های متفاوتی از بورس کالا دارد و دارای موانع قانونی نیز است که امیدواریم با برطرف شدن موانع قانونی این بورس فعال شود.

**توسعه میادین مشترک

قاسمی در خصوص توسعه میادین مشترک گفت: توسعه میادین مشترک در اولویت برنامه های وزارت نفت قرار دارد و مساله مهم اجرای این برنامه، موضوع تامین منابع مالی آن است.

به گفته ی وزیر نفت برنامه ریزی ها برای شروع فعالیت ها صورت گرفته که از جمله آنها توسعه میادین دارخوین، چنگوله و آذر است که ظرف چند ماه اخیر پروژه اجرایی آنها آغاز شده است.

قاسمی از آغاز اجرای پروژه های توسعه ای در دیگر میادین مشترک ظرف چند ماه آینده خبرداد.

وی استفاده از منابع بودجه سالانه وزارت نفت ، فروش اوراق مشارکت و فروش صکوک را از جمله راهکارهای جذب منابع مالی برای بکارگیری در پروژه های میادین مشترک ذکر کرد و از فروش ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت تا پایان سال جاری خبر داد.

 

وزیر نفت گفت: فروش صکوک به تصویب رسیده است و هم اکنون در حال توافق با بورس هستیم تا فروش صکوک آغاز شود و پیش بینی می کنیم مجوز ۱۵ میلیارد دلار در سال ۹۰ را داشته باشیم تا بخشی از منابع میادین مشترک از این طریق تامین شود.

**بازار نفت

قاسمی در خصوص قیمت نفت در بازار جهانی ، آن را تابع بازار، عرضه و تقاضا دانست و افزایش یا کاهش بی حد و حساب قیمت نفت در بازار جهانی را برای مصرف کنندگان و تولید کنندگان مناسب ندانست.

رییس اوپک تصریح کرد: در حال حاضر رایزنی هایی با کشورهای عضو اوپک دنبال می شود تا به توافق جمعی دست یابیم و از این طریق بتوانیم در مورد تولید نفت اتفاق نظر ایجاد کینم.

قاسمی تصریح کرد: ایران به عنوان یکی از تولیدکنندگان مهم نفت در دنیا شناخته شده است و با پردازشهای جدید به این نتیجه رسیده ایم که ۸/۱۵۴ میلیارد بشکه نفت در اختیار داریم.

وزیر نفت اکتشاف در مرزها برای کشف میادین مشترک را از برنامه های اصلی وزارت نفت عنوان کرد و افزود: برای ازدیاد برداشت و افزایش ضریب برداشت (ریکاوری ) نیازمند فناوری های نوین هستیم.

وی اضافه کرد: در حوزه فرآورده های نفتی نیز به فناوری های جدید نیاز داریم تا کیفیت محصولات را افزایش دهیم.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۳۳۷۰۴ بازدید