سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ EN

مجمع صادر کنندگان در آینده نبض بازار جهانی گاز را به دست می گیرد

لئونید بوخانوفسکی با اشاره به اهمیت گاز در سالهای آینده گفت: مجمع صادر کنندگان در آینده نبض بازارهای گاز جهان را به دست می گیرد.

به گزارش خبرنگار شانا، لئونید بوخانوفسکی صبح امروز (سه شنبه ۱۰ آبان) در حاشیه همایش فناوری و نواوری در صنعت نفت و گاز گفت: ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین کشورهای تولیدکننده گاز جهان نقش مهمی در مجمع ایفا می کند به عبارتی دیگر می توان گفت روسیه ،ایران و قطر به عنوان بزرگ ترین دارندگان ذخایر گاز جهان در آینده در بازارهای جهانی نقش پررنگ تری خواهند داشت.

وی ادامه داد: در اجلاس آتی مجمع صادر کنندگان گاز تلاش خواهیم کرد تا به اهداف مورد نظر خود برای افزایش نقش گاز در سبد انرژی جهان فعالیت کنیم.

بوخانوفسکی گفت: کشورهای عضو مجمع ۵۴ درصد از صادرات گاز را بر عهده دارند.

وی در مورد چالش های کشورهای صادر کننده گاز گفت: مصرف گاز در آینده افزایش چشمگیری را شاهد خواهد بود و در سه دهه آینده روند تقاضا برای گاز چشمگیر خواهد بود به گونه ای که  تا سال ۲۰۳۵ میلادی، ۲۰ درصد به تقاضای گاز افزوده خواهد شد.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز افزود: در اجلاس آتی مجمع در خصوص منافع جاری اعضا مذاکره خواهیم کرد و امیدواریم با همکاری و رایزنی ۱۱ کشور عضو و کشورهای هلند، نروژ و قزاقستان به عنوان ناظر بتوانیم به نتایج خوبی دست یابیم.

وی ادامه داد: تقاضای گاز به علت سازگاری با محیط زیست رو به افزایش است و کشورها باید با سرمایه گذاری بیشتر برای عرضه گاز بیش از پیش با استفاده از فناوری های نوین به فعالیت بپردازند.

وی ادامه داد: بحث انتقال فناوری یکی از ارکان همکاری کشورهای عضو مجمع به شمار می رود و تبادل فناوری می تواند به بالا بردن بهره وری کمک کرده و فضای رقابت پذیری بیشتری را ایجاد کند.

بوخانوفسکی گفت: باید فعالیت های پژوهشی را افزایش دهیم و ظرفیت و میزان عرضه و تقاضای گاز را در جهان مورد ارزیابی بیشتری قرار دهیم.

وی افزود: امروز باید به دنبال تامین امنیت انرژی باشیم و اجلاس آتی این مجمع در دوحه با شعار گاز سوختی پاک غنی و ایمن برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: این مجمع یک سازمان باز است و مکانیزم های انعطاف پذیری مطلوبی را داراست و اعضای مجمع از افزایش تعداد کشورهای عضو استقبال می کنند.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۴۰۳۱۲ بازدید