سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

ظرفیت مجمع نمک زدایی مارون ۳ به ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون از توسعه و بهبود ظرفیت واحد نمکزدایی مارون ۳ در پاییز امسال خبر داد و هدف از اجرای این طرح توسعه ای را دستیابی به ظرفیت ۱۱۰ هزار بشکه در روز به منظور فرآورش نفت نمکی مارون و شادگان اعلام کرد.

حمید بورد؛ مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه هم اکنون روزانه ۵۵ هزار بشکه نفت نمکی در واحد نمکزدایی مارون ۳ فرآورش می شود افزود:  با توجه به روند رو به افزایش میزان نفت نمکی ورودی به مجتمع نمک زدایی مارون ۳ و پیش بینی ۵۰ درصد تولید نفت نمکی از مخزن شادگان (تولید شادگان ۶۰ هزار بشکه در روز است) نیاز به توسعه این واحد نمکزدایی احساس می شد و از آنجایی که تاسیس نمک گیر ثقلی و سیستم پساب برمبنای ظرفیت یک واحد نمکزدایی ۱۱۰ هزار بشکه ای طراحی شده است، ظرفیت دیگر سیستم های فرآورش نفت نیز بهتر است به ۱۱۰ هزار بشکه افزایش یابد.

وی به اقدام های انجام شده به منظور توسعه واحد نمکزادیی مارون ۳ اشاره کرد و افزایش ظرفیت تلمبه تزریق آب رقیق کننده، انجام اصلاحات در واحد بهره برداری مارون ۳ از چند راهه تا مخزن گاز، افزایش ظرفیت تلمبه های تقویت فشار به میزان حداقل ۶ هزار بشکه، تکمیل توسعه اتاق کنترل و محوطه سازی محل نصب بسته نمکزدایی را از این موارد برشمرد.

بورد ادامه داد: انجام فونداسیون هیترها، دیسالترها و مبدلهای حرارتی آب و نفت، توسعه انبار مواد شیمیایی، احداث برج روشنایی و سایبان های آتش نشانی، انجام کارهای اجرایی احداث فونداسیون IGF، رنگ آمیزی و تمیزکاری لوله ها و اتصالات، انجام کابل اندازی کابل برق و کنترل، نصب ترانسفرمر و سیستم PIC، آزمایش تجهیزات برق پروژه، رفع پانچ لیست و حضور نمایندگان PIC از مواردی است که تاکنون در این زمینه انجام شده است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون با بیان اینکه فرآورش نفت نمکی شادگان به میزان ۳۰ هزار بشکه در روز انجام خواهد شد افزود: حتی با احتساب قیمت هر بشکه نفت معادل ۲۰ دلار، کل هزینه مربوط به این پروژه در مدت زمان کمتر از ۱۵ روز جبران می شود.

وی ادامه داد: در صورتی که پروژه توسعه واحد نمکزدایی مارون ۳ عملیاتی نمی شد، برای تثبیت دبی تولیدی نفت شیرین با فرض دبی تولیدی هر چاه معادل ۵ هزار بشکه در روز نیاز به حفر حداقل ۶ حلقه چاه با برآورد هزینه ای معادل ۱۸ میلیون دلار بود که حدود ۳ برابر بودجه پیشنهادی این پروژه اعتبار نیاز داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، نمک زدایی و آب زدایی نفت خام فرآیند مهمی است که به واسطه آن ترکیب های نامطلوب نفت پیش از اینکه به واحد اصلی برسند جدا می شوند. با توجه به مبدا و منشاء تولید، نمک همراه نفت معمولا به صورت آب نمک (سدیم، پتاسیم و منیزیم) است. وجود آب و نمک همراه باعث بروز خسارت در تمامی ماشین آلات و همچنین افت کیفی و حتی کمی نفت می شود از این رو لازم است که از تولید نفت نمکی جلوگیری کرده تا بر کیفیت نفت تولیدی افزوده شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۳۲۶۲۴ بازدید