سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

ایران، پیشگام صنعت LNG جهان می شود

ایران، پیشگام صنعت LNG جهان می شود/شکل گیری نگاه استراتژیک به ۵ پروژه بزرگ مایع سازی گاز طبیعی

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به پنج پروژه بزرگ ایران ال ان جی، پارس ال ان جی و پرشین ال ان جی در پارس جنوبی و دو پروژه گلشن و فردوسی در پارس شمالی، پیش بینی کرد ایران به یکی از پیشگامان صنعت ال ان جی جهان تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، احمد قلعه بانی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران صبح امروز (دوشنبه، ۲ آبان ماه) در همایش ال ان جی ایران که در مرکز همایش های بین المللی رایزن برگزار شد، اظهار کرد: همکاری برخی از کشورهای بزرگ از جمله روسیه با شرکت های بزرگ نفتی و گازی جهان برای راه اندازی کارخانه های مایع سازی گاز تا سطح یک میلیون تن، نشان دهنده اهمیت صنعت ال ان جی است و ما نیز باید به عنوان متولیان حوزه انرژی در کشور، به این امر توچه ویژه ای داشته باشیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون پروژه ایران ال ان جی تنها پروژه فعال ایران در این زمینه است، افزود: مسائل مختلف از جمله پایبند نبودن پیمانکاران خارجی به تعهدات خود در این عرصه باعث شده است اجرای این پروژه به طور موقت به تاخیر بیافتد اما در آینده ای نزدیک، شاهد راه اندازی دیگر پروژه ها برای وارد شدن به عرصه ال ان جی جهان خواهیم بود.

قلعه بانی تصریح کرد: بسیاری از صاحبنظران معتقدند قطر به دلیل تولید سالانه بیش از ۷۷ میلیون تن ال ان جی از منطقه پارس جنوبی، گوی سبقت را از ایران ربوده است و این در حالی است که قطر تنها با محصول ال ان جی در بازار جهانی حضور دارد.

وی در عین حال توضیح داد: تنوع سبد محصولات نفت و گازی ایران نباید موجب حضور کمرنگ ایران در حوزه ال ان جی در بازارهای جهانی شود بلکه لازم است در کنار همه ی محصولات نفتی و گازی دیگر، به ال ان جی نیز به عنوان یکی از ابزارهای استراتژیک نگاه ویژه ای داشته باشیم.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه هزینه ساخت نخستین پروژه ایران ال ان جی در مقایسه با میانگین هزینه های جهانی برای اینگونه پروژه ها‌ بسیار کمتر بوده است، اظهار امیدواری کرد که بتوانیم با استفاده از تجربه ی این پروژه، ساخت و اجرای کارخانه های متوالی و یا حتی تولید ال ان جی به شیوه شناور بر روی کشتی را در دستور کار قرار دهیم.

قلعه بانی با اشاره به حجم ذخایر عظیم گازی ایران گفت: می توان به ال ان جی به عنوان یک محصول استراتژیک در کنار نفت نگاه کرد و برای شرایط خاص و در زمان های رکود در بازارهای نفت، از این محصول بهره برداری مفید و کار آمد داشت.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در آینده نزدیک در کنار نقش مهمی که در حوزه نفت و گاز جهان داریم، در حوزه ال ان جی نیز یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین کشورهای این حوزه باشیم.

بر اساس این گزارش، کشور ایران پس از کشور روسیه با داشتن بیش از ۲۹٫۶ تریلیون متر مکعب ذخایر گازی، نقش بی بدیلی را در عرصه تولید گاز جهان ایفا می کند.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۳۱۳۵۵ بازدید