سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

صادرات نخستین محموله ال ان جی ایران از اواخر سال آینده

مدیرعامل شرکت ایران ال‌ان‌جی از صادرات نخستین محموله ال ان جی ایران از اواخر سال ۹۱ یا اوایل سال ۹۲ خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، علی خیراندیش امروز (سه شنبه ۲۶ مهر) در جمع خبرنگاران در باره مخالفت شرکت ملی نفت ایران برای ساخت واحد تولید ایران ال ان جی گفت: مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، پیش تر در این باره گفته بود طرح های ال ان جی امروز در اولویت ما نیست، ولی با توجه به سرمایه گذاری انجام شده در پروژه ایران ال ان جی این پروژه هم اکنون در اولویت ما قرار دارد.

مدیرعامل شرکت ایران ال‌ان‌جی تصریح کرد: شرکت ملی نفت ایران و دیگر سهامداران برای اجرای این پروژه یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده اند و چنانچه با اجرای این پروژه موافق نبودند، هرگز چنین سرمایه گذاری انجام نمی شد.

خیراندیش سیاست‌های دولت در حوزه انرژی را تنوع در ارائه محصولات نفتی و گازی از جمله ال.ان.جی خواند و گفت: به‌دنبال این سیاست، برخورداری از همه گزینه‌ها برای تولید و صادرات نفت و گاز در برنامه مدیران کشور قرار دارد.

وی یادآور شد: زمانی سرمایه گذاری مورد نیاز برای راه اندازی کارخانه ایران ال ان جی با قیمت ۵ دلار برای هر میلیون بی تی یو گاز، پنج میلیارد دلار و بازگشت سرمایه آن ۱۴ تا ۱۵ درصد برآورد شده، ولی هم اکنون قیمت ال ان جی برای هر میلیون بی تی یو ۱۷ دلار و نرخ بازگشت سرمایه ۴۸ درصد اعلام شده که با این ارقام، راه اندازی این پروژه کاملا اقتصادی است.

خیراندیش تامین بودجه برای راه اندازی کارخانه ایران ال ان جی را شرط اساسی راه اندازی به موقع این پروژه اعلام و تصریح کرد: در صورت پرداخت به موقع بودجه، تعهد می کنیم نخستین محموله ال ان جی اواخر سال ۹۱ یا اوایل سال ۹۲  از ایران صادر شود، ولی بدون دریافت بودجه این کار ناشدنی است.

مدیرعامل شرکت ایران ال‌ان‌جی از کاهش سهم شرکت ملی نفت ایران در پروژه ایران ال ان جی به ۲۰ درصد خبر داد و افزود: سهم شرکت ملی نفت در این پروژه هم اکنون بیش از ۲۰ درصد است، ولی بر اساس مذاکره انجام شده با شورای عالی اقتصادی، قرار است این سهم در زمان راه اندازی به ۲۰ درصد برسد و ۸۰ درصد آن در اختیار بخش خصوصی (که سهام آن از طریق بورس عرضه می شود) قرار بگیرد.

وی گفت: امور حاکمیتی و سیاست گذاری در دست شرکت ملی نفت است و ما باید در سایه استراتژی آنها حرکت کنیم ولی سیاست گذاری در امور جزئی به عهده خودمان است و شرکت ملی نفت ایران متناسب با سهم خودش در پروژه ایران ال ان جی رای می دهد.

خیراندیش افزود: صادرات ال ان جی از سوی شرکت ایران ال ان جی انجام می شود و شرکت ملی نفت ایران به عنوان یک سهامدار در این پروژه حضور دارد.

این مقام مسئول در باره ناوگان حمل و نقل در پروژه ایران ال ان جی گفت: برنامه این است که در مرحله نخست از ناوگان اجاره ای استفاده کنیم، ضمن آن که سفارش ناوگان تا کنون تکمیل نشده است، ولی به زودی نتایج را اعلام می کنیم.

وی افزود: بخش ناوگان داخلی، شرایط لازم را برای شرکت در این پروژه نداشته است، ولی در صورتی که این بخش توانایی لازم را داشته باشد، از توانمندی آنها استفاده خواهیم کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۲۸۴۰۱ بازدید