سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

توافق‌های جدید ایران، عراق و سوریه برای ساخت خط لوله گاز صادراتی

معاون وزیر نفت در امور گاز با تشریح توافق‌های ایران، عراق و سوریه در نشست هفته گذشته نمایندگان سه کشور در دمشق، گفت: در مذاکرات اخیر سه کشور به توافق های قابل توجهی برای اجرای این پروژه عظیم دست یافتند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر روند مطلوب نشست سه جانبه اخیر کارشناسان سه کشور به منظور اشتراک مساعی هرچه بیشتر در احداث  خط لوله گاز صادراتی به عراق و سوریه و امتداد آن به لبنان و اروپا به خبرنگار شانا گفت: در نخستین نشستی که به همین منظور، هفته گذشته در دمشق برگزار شد، کارشناسان سه کشور در قالب کمیته مشترک راهبری به نتایج قابل توجهی دست یافتند.

جواد اوجی با تشریح دستاوردهای نشست هفته گذشته گروه های مذاکره کننده که با حضور نمایندگان تام الاختیار وزیران نفت سه کشور برگزار شد، افزود: تعیین مشاور و عقد قرارداد با مشاور بین المللی، بررسی روش های تامین مالی پروژه از طریق فاینانس و بی.او.او و تعیین مسیر احداث خط لوله انتقال گاز میان سه کشور از دیگر دستاورهای نخستین نشست سه جانبه کمیته راهبری این پروژه عظیم بود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: نشست های آینده سه جانبه میان کشورهای ایران، عراق و سوریه در تهران و بغداد پیگیری خواهد شد.

به گزارش شانا، وزیران نفت ایران، عراق و سوریه، سوم مرداد امسال، تفاهمنامه ۱۰ میلیارد دلاری انتقال گاز ایران به اروپا از مسیر عراق، سوریه و لبنان و از آنجا به اروپا را امضا کردند.

با احداث این خط لوله، گاز ایران از مسیر عراق و سوریه وارد جنوب لبنان و از طریق مدیترانه وارد خاک اروپا خواهد شد.

برپایه این گزارش، نیاز عراق به گاز طبیعی، ۱۰ تا ۱۵ میلیون متر مکعب، سوریه ۱۵ تا ۲۰ میلیون متر مکعب و لبنان نیز پنج تا هفت میلیون مترمکعب برآورد شده است.

تامین مالی احداث خط لوله انتقال گاز ایران برای صادرات گاز به اروپا از مسیر عراق، سوریه و لبنان، به شیوه بی.او.او اعلام شده است.

سه کشور پیش بینی می کنند بهره برداری از این خط لوله انتقال گاز، سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ آغاز شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۰۲۳۷۹ بازدید