سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

تحقق ۹۸٫۴ درصدی تولید نفت خام از پیچیده ترین مخازن نفتی ایران

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون از تحقق ۹۸٫۴ درصدی تولید نفت خام از میدان های مارون، کوپال و شادگان در استان خوزستان در ۶ ماه نخست سال جاری خبر داد.

مهندس حمید بورد در گفت و گو با خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به ۶۰۰ هزار بشکه میانگین تولید نفت خام این شرکت در نیمه نخست امسال، افزود: راهبری میدان های مارون، کوپال و شادگان که از پیچیده ترین مخازن نفتی ایران بشمار می آیند، به عهده این شرکت است.

وی گفت: در راستای تولید صیانتی از مخازن در این مدت به طور متوسط روزانه ۲۷ میلیون و ۶۰۷ هزار متر مکعب گاز در مخازن مارون و کوپال تزریق شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۶ صدم درصدی داشته است.

بورد در همین ارتباط یادآور شد: در تیرماه امسال رکورد تزریق گاز به مخازن کوپال و مارون در ۱۰ سال گذشته شکسته شد و بیش از ۳۰ میلیون متر مکعب در روز ثبت شد.

وی اظهار داشت: میزان تولید گاز این شرکت ۵۷۰ میلیون فوت مکعب، گاز مایع ۲۵ هزار بشکه و مایعات گازی ۱۴ هزار بشکه در روز و شمار تاسیسات فرآورشی در گستره عملیاتی آن ۲۸ واحد است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون با بیان این که از ابتدای فروردین تا پایان شهریور ۸ حلقه چاه توسعه ای با دبی ۱۲ هزار و۵۰۰ بشکه در حوزه عملیاتی این شرکت حفاری شد، گفت: همچنین ۸ حلقه چاه با دبی ۱۴ هزار بشکه در روز تعمیر و روزانه  ۲۲ هزار و ۵۰۰ بشکه از ترمیم چاه های موجود به دست امد.

وی جمع آوری و تزریق روزانه ۴۹ هزار و۵۷۸ بشکه پساب واحدهای نمکزدایی به چاه های دفعی و جمع آوری گازهای ترش همراه نفت (معادل ۷۸ درصد از کل گازهای ترش تولیدی در شرکت) و انتقال آن به طرح بزرگ جمع اوری گازهای همراه نفت (اماک) را با هدف جلوگیری از آلودگی های محیط زیست از اقدامات مهم در این مدت برشمرد.

بورد درباره پروژه ها و برنامه های تاسیساتی مهم شرکت توصیح داد: در مجموع ۱۴۷ پروزه تاسیساتی، تعمیراتی و ساختمانی برای شرکت مصوب شده که با اجرای به موقع آنها، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت این شرکت تحقق خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون گفت: توسعه مخزن نفتی بنگستان شادگان، توسعه ایستگاه تزریق گاز کوپال و خطوط لوله تامین خوراک، توسعه واحد نمکزدایی شماره ۳ مارون از ۵۵ به ۱۱۰ هزار بشکه در روز، احداث واحد نمکزدایی نفت بنگستان و ترش اسماری مارون ۳ ، احداث کازخانه گاز و گاز مایع ۲۳۰۰ مارون از جمله این پروژه ها است که هم اکنون در دست اجرا قرار دارد.

شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون یکی از شرکت های تابع شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۰۳۳۶۹ بازدید