سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN
مهندس ناجي سعدوني:

سهم ایران در میدان مشترک آذر دست نخورده است

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: اگرچه قرارداد میدان مشترک آذر پس از چند سال به امضا رسید، اما در مقایسه با کشور عراق عقب تر نیستیم و عراق نیز تاکنون هیچ برداشتی از میدان آذر نداشته است.

ناجی سعدونی؛ مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در حاشیه مراسم امضای قرارداد میدان مشترک آذر با کنسرسیوم ایرانی که بعدازظهر دیروز (سه شنبه ۱۹ مهرماه) برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: میدان مشترک آذر از جمله مهم ترین میادین مشترک نفتی کشور است؛ این میدان تنها میدان توسعه نیافته از میادین مشترک ایران در مرز غربی است که تاکنون قرارداد توسعه آن به امضا نرسیده بود.

سعدونی با تاکید بر اینکه در توسعه میدان آذر از عراق عقب تر نیستیم، ادامه داد: قرارداد میدان آذر پس از حدود ۶ سال به امضا رسید و شرکت مهندسی و توسع نفت به عنوان کارفرمای این طرح، طی این مدت به فراهم کردن مقدمات توسعه میدان از جمله جاده سازی، پاکسازی، تحصیل اراضی و دیگر فعالیت های جنبی پرداخت و بسترهای مورد نیاز توسعه میدان به خوبی فراهم شده است.

وی با اشاره به تجارب و سابقه درخشان شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (oiec) در پروژه های نفتی، اظهار داشت: امیدواریم با همت این شرکت و تامین مالی مناسب شرکت سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی نفت، تولید زودهنگام ۳۰ هزار بشکه ای میدان آذر طی ۳۶ ماه آینده محقق شود و در نهایت، با پایان فاز اول توسعه این میدان در ۵۵ ماه آینده، تولید به ۶۵ هزار بشکه نفت خام در روز افزایش یابد.

بر اساس این گزارش، در بخش تحت الارضی میدان آذر تاکنون حفاری ۱۹ حلقه چاه شامل ۱۷ حلقه چاه تولیدی، یک حلقه چاه توصیفی و یک حلقه چاه دفع پساب جهت توسعه کامل این میدان پیش بینی و در بخش سطح الارضی، احداث یک واحد بهره برداری به حداکثر ظرفیت عملیاتی ۷۱ هزارو ۵۰۰ بشکه نفت در روز برنامه ریزی شده است. جهت انتقال نفت میدان آذر در مرحله تولید زودهنگام نیز از یک خط لوله ۱۶ اینچ به طول ۱۵۵ کیلومتر به مقصد دهلران استفاده می شود و تولید نهایی با خط لوله ۱۶ اینچ فوق به طول ۴۰ کیلومتر به چشمه خوش منتقل خواهد شد.

گفتنی است میدان آذر یکی از میادین هیدروکربوری موجود در ساختمان زمین شناسی بلوک اناران در دماغه کوه های زاگرس، در امتداد مرز ایران و عراق است که کل نفت استحصالی آن برای ۴۰ سال آینده حدود ۳۹۰ میلیون بشکه برآورد می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۲۵۷۹۷ بازدید