سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

با بازگشت نفت لیبی قیمت ها کاهش می یابد

شرکت اکسون موبیل به عنوان یک تولیدکننده عمده نفت جهان اعلام کرد بازگشت تولید نفت لیبی و افزایش تولید دیگر کشورها سبب افت بهای نفت می شود، این در حالی است که عربستان پیش بینی کرد با وجود روند افزایشی تولید نفت خام لیبی، تقاضای جهانی این ماده کاهش نمی یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رکس تیلرسون، مدیرعامل شرکت آمریکایی اکسون موبیل، اعلام کرد افزایش عرضه نفت در کنار شرایط بد اقتصاد جهان، قیمت نفت را پایین می آورد.

تیلرسون گفت: تولید نفت در لیبی از سر گرفته شده است و اختلال های ایجاد شده در تولید نفت در دریای شمال و نیجریه، در حال برطرف شدن هستند.

وی گفت: بنیادهای عرضه نفت تقویت شده و این مسئله دلیل اصلی روند کاهشی بهای نفت است.

مدیرعامل اکسون موبیل همچنین تأکید کرد با وجود استمرار رشد تقاضای نفت در چین و دیگر کشورهای آسیایی، دورنمای اقتصادی دیگر کشورهای جهان نامطلوب است.

تیلرسون همچنین پیش بینی کرد در پنج سال آینده، تولید نفت و گاز از ذخایر نامتعارف در سطح جهانی پنج برابر خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به افت بهای گاز طبیعی در آمریکا، اعلام کرد وضعیت بد اقتصاد و افت تقاضای گاز برای بخش صنعت و تولید برق از یک سو و سرازیر شدن سرمایه گذاری داخلی و خارجی در تولید شیل گس آمریکا، مهم ترین دلیل پایین ماندن بهای این کالا است.

بهای نفت در دو ماه گذشته، روند کاهشی در پیش گرفته است و در پایان معاملات هفته گذشته (جمعه ۱۵ مهر) در سطح ۸۲ دلار و ۹۸ سنت تثبیت شد.

این در حالی است که علی النعیمی روز گذشته (یکشنبه ۱۷ مهر) اعلام کرد: با وجود روند افزایشی تولید نفت خام لیبی، نه تقاضای جهانی این ماده و نه صادرات نفت خام عربستان هیچ یک کاهش نمی یابد.

النعیمی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی العربیه گفت: حتی با وجود شرایط بد اقتصادی جهان من فکر نمی کنم تقاضای جهانی نفت کاهش یابد و همچنان پیش بینی ها نشان می دهد تقاضای نفت در سال جاری میلادی روزانه یک میلیون بیش تر از سال ۲۰۱۰ خواهد بود و انتظار می رود در سال ۲۰۱۲ روزانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه افزایش یابد.

وی افزود: عربستان خواهان پاسخ گویی به تقاضای نفت مشتریان خود در بازارهای جهانی است، چنانچه آن ها نفت بیشتری طلب کنند ما تولید را افزایش می دهیم و اگر تقاضا کاهش یابد ما نیز تولید خود را کاهش می دهیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۵۰۳۵۱ بازدید