سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

ایران چهارمین صادرکننده بزرگ نفت به ژاپن باقی ماند

به گزارش وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن، ایران در اوت سال جاری میلادی همچنان چهارمین تامین کننده بزرگ نفت ژاپن باقی ماند.

به گزارش خبرگزاری پان اورینت ژاپن از توکیو، بر اساس اعلام وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن، ایران در ماه اوت گذشته درمجموع ۸٫۷ درصد از مجموع واردات نفت خام ژاپن را به عهده داشته است.

بر پایه این گزارش، پالایشگاه ها و شرکت های تجاری ژاپن در اوت گذشته ۹ میلیون و ۴۴۰هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری کرده اند.

عربستان سعودی در اوت امسال ۳۱ میلیون و ۵۱۰ هزار بشکه یا ۲۹ درصد از مجموع واردات نفت خام ژاپن، جایگاه نخستین تامین کننده نفت خام این کشور را به خود اختصاص داد.

امارات متحده عربی با صادرات ۲۵ میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه نفت خام در جایگاه دومین تامین کننده بزرگ نفت خام ژاپن قرار گرفت؛ به طوری که ۲۳٫۵ درصد از مجموع واردات نفت خام این کشور را به عهده داشت.

همچنین قطر پس از عربستان سعودی و امارات با عرضه ۱۰ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه (۹٫۹ درصد از مجموع واردات نفت ژاپن) رتبه سومین تامین کننده بزرگ نفت خام ژاپن را به خود اختصاص داد.

کویت و روسیه به ترتیب در سال گذشته میلادی با عرضه ۶ میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه (۵٫۷) و پنج میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه (۴٫۷) رده های پنجمین و ششمین تامین کننده نفت خام ژاپن را در اختیار گرفتند.

 

بر پایه این گزارش، کشورهای عربی از جمله عمان، سودان و منطقه مرزی عربستان-کویت در ماه اوت ۸۰ میلیون و ۴۹۰ هزار بشکه نفت خام به ژاپن صادر کردند؛ به طوری که این مقدار ۷۴٫۱ درصد از مجموع واردات نفت این کشور را شامل می شود.

وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن اعلام کرد: ژاپن در مدت یاد شده از یمن و لیبی نفت خام وارد نکرده است.

این گزارش می افزاید: واردات نفت خام ژاپن در ماه ژانویه از منطقه خاورمیانه ۸۹ میلیون و ۹۴۰ هزار بشکه ( ۸۲٫۸ درصد مجموع واردات نفت ژاپن) وارد کرده بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۰۳۵۱ بازدید