سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ EN

رکورد حفاری میدان مشترک پارس جنوبی شکسته شد

پیمانکار حفاری فاز ۱۲ پارس جنوبی، رکورد بالاترین متراژ حفاری در این میدان مشترک را شکست.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، مدیر طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی از ثبت رکورد ۵۳۸ متر حفاری در چاه های گازی بزرگ ترین فاز این میدان مشترک خبر داد و گفت: بیشترین متراژ حفاری در طول یک شبانه روز در مقطع ۱۲٫۲۵ اینچ به از سوی شرکت حفاری پتروپارس به عنوان پیمانکار این پروژه انجام شد.

رسول فلاح نژاد تصریح کرد: این عملیات در سکوی سوم فاز ۱۲ انجام شده و عملیات توسعه آن از سوی شرکت‌های داخلی در حال اجراست.

وی با بیان این‌که بخش حفاری این فاز با پیشرفت ۶۰ درصدی در حال اجراست، افزود: مراحل ساخت، نصب و اجرای تاسیسات بخش دریایی این فاز با ۷۹ درصد نیز در زمان بندی تعیین شده در حال اجراست.

فلاح نژاد گفت: ادامه فعالیت‌های تکمیلی حفاری در سکوهای A و C در شهریورماه پیگیری می شود و انتظار می رود با رکوردهای به دست آمده بتوان چاه های این پروژه پارس جنوبی را بر اساس زمان بندی در سرویس بهره برداری قرار داد.

بر پایه این گزارش، طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی با هدف تولید ۷۵ میلیون متر مکعب گاز شیرین، ۷۵۰ تن گوگرد و ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز در منطقه تنبک واقع در شرق بندر کنگان در دست احداث است.

هم اکنون حدود ۸ هزار نفر در این طرح مشغول است و بر اساس پیش بینی ها، فاز ۱۲ به عنوان بزرگ ترین فاز گازی پارس جنوبی اوایل نیمه دوم سال ۱۳۹۱ در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۰۹۳۲۵ بازدید