سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

بازدید وزیر نفت از تاسیسات مناطق نفت خیز جنوب

وزیر نفت در نخستین سفر خود به استان نفتخیز خوزستان روز پنجشنبه (۱۷ شهریور) از کارخانههای بهرهبرداری شماره یک اهواز، گاز و گاز مایع NGL) 800)، پالایشگاه شیرین سازی گاز آماک و چاه شماره ۶ اهواز بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت(MOP)، در این بازدیدها از سوی مدیران و کارشناسان شرکت بهرهبرداری نفت و گاز کارون گزارشی درباره اهمیت و فعالیت این واحدها ارائه شد.

چاه شماره ۶ اهواز نخستین چاه تولیدی در مخزن آسماری میدان نفتی اهواز است که در سال ۱۳۳۸ مورد بهره برداری قرار گرفت.

تاکنون ۶۲ میلیون بشکه نفت از سازند آسماری و ۴۸ میلیون بشکه از سازند بنگستان این چاه استخراج شده است.

کارخانه بهره برداری شماره یک اهواز با ظرفیت اسمی ۵۰۰ هزار بشکه در روز یکی از ۷ کارخانه بهره برداری در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون محسوب می شود.

وظیفه این کارخانه جمع‌آوری و فرآورش نفت خام تولیدی از بخش هایی از میدان های نفتی اهواز و منصوری است.

نفت فرآورش شده در این کارخانه بـه پایانه های صادراتی و پالایشگاه آبادان و گاز تولیدی مرحله اول آن به کارخانه گاز و گاز مایع (NGL) 600 و گاز تولیدی مراحل دوم، سوم و چهارم به ایستگاه تقویت فشار گاز شمـاره یک اهواز منتقل مـی‌شود.

کارخانه گاز و گاز مایع (NGL) شماره۸۰۰ گازهای استحصال شده از واحدهای بهره‌برداری اهواز و مارون را به گاز سبک و مایعات گازی تبدیل می‌ کند.

این کارخانه در سال ۱۳۶۸ با ظرفیت اسمی روزانه ۸۵ میلیون فوت مکعب در روز گاز غنی و ۸ هزار بشکه مایعات گازی راه‌اندازی شد.

پالایشگاه شیرین سازی گاز شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون آخرین ایستگاه بازدید وزیر نفت از تاسیسات مناطق نفت خیز جنوب بود.

این پالایشگاه بخشی از تاسیسات پروژه جمع آوری گازهای همراه نفت میدان های آبتیمور، منصوری، مارون، اهواز و کوپال موسوم به آماک است که بزرگترین طرح زیست محیطی صنعت نفت کشور نیز به شمار می آید.

ظرفیت طراحی این پالایشگاه ۲۳۲ میلیون فوت مکعب گاز ترش و حدود ۵ هزار بشکه مایعات گازی به عنوان خوراک و تولیدات آن حدود ۲۲۰ میلیون فوت مکعب گاز شیرین، ۱۸ میلیون فوت مکعب گاز اسیدی و نزدیک به ۵ هزار بشکه مایعات گازی شیرین در روز است.

وزیر نفت پس از این بازدید در جمع کارکنان عملیاتی مجموعه صنعتی شماره یک اهواز در سخنانی ضمن قدردانی از تلاش های مجموعه کارکنان صنعت نفت بویژه در بخش های عملیاتی گفت: واحدهای عملیاتی به عنوان مهم‍‍ترین‌ بخش صنعت نفت سرچشمه و خط مقدم تولید است.

مهندس رستم قاسمی افزود: با توجه به این مهم باید کارکنان این بخش از صنعت از نظر حقوق، مزایا و خدمات مورد توجه ویژه قرار گیرند.

وزیر نفت که به همراه معاونان و مدیران ارشد این وزارتخانه و شرکت ملی نفت ایران شامگاه چهارشنبه (۱۶ شهریور) به اهواز سفر کرده است در این بازدیدها از سوی مدیران عامل شرکت‌های ملی مناطق نفت خیز جنوب، بهره برداری نفت و گاز کارون و مدیران ستادی و عملیاتی این شرکت ها همراهی شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۴۲۵۲۹ بازدید