سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

پیش راه اندازی مرحله‌ دوم طرح ‌توسعه پالایشگاه آبادان

مدیرعامل پالایشگاه نفت آبادان از پیش‌راه‌اندازی مرحله دوم مجتمع بنزین سازی پالایشگاه آبادان در اواخر شهریور ماه خبر داد.
عبدالرضا مهربان در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: مرحله دوم طرح توسعه پالایشگاه آبادان شامل واحدهای الکیلاسیون، ایزومریزاسیون و واحد بازیافت اسید مجتمع بنزین سازی تا اواخر شهریور ماه به مرحله پیش راه اندازی می رسد.
وی با تاکید بر این که مرحله دوم مجتمع بنزین سازی طرح توسعه پالایشگاه هم اکنون بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: این واحدها هم اکنون در مرحله بررسی و رفع نواقص احتمالی هستند و پس از طی مرحله پیش راه اندازی، اواخر مهرماه به طور کامل به بهره برداری می رسند.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان همچنین تاکید کرد: با راه اندازی کامل مجتمع بنزین سازی که مرحله اول آن مرداد ماه راه اندازی شده بود، روزانه ۲ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه افزوده می شود و درمجموع ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه به روزانه ۱۵ میلیون لیتر می رسد.
مهربان تاکید کرد: کل واحدهای تقطیر، کت کراکر قدیم و جدید هم اکنون در پالایشگاه در مدار بهره برداری قرار دارند که با بهره برداری کامل واحد بنزین سازی جدید، واحد ۱٫۵ میلیون لیتری کت کراکر قدیمی از مدار خارج می شود.
به گزارش شانا، ظرفیت بنزین تولیدی این پالایشگاه هم اکنون روزانه ۱۳ میلیون لیتر است که با وارد مدار شدن روزانه ۲ میلیون لیتر بنزین سوپر مجتمع بنزین سازی، اواخر مهرماه ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه نفت آبادان به روزانه ۱۵ میلیون لیتر افزایش می یابد.
طرح های بهینه سازی پالایشگاه‌های کشور به دنبال تنگنازدایی، تغییر الگوی پالایشی و افزایش فرآورده‌های با ارزش (بنزین) به جای فرآورده‌های باارزش کمتر (نفت کوره) طراحی شده و به این منظور از ابتدای سال ۱۳۸۵ساخت برخی واحدهای جدید در پالایشگاه‌های تهران، اصفهان، آبادان، اراک، بندرعباس، تبریز و لاوان عملیاتی شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۰۵۳۲۸ بازدید