سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

افتتاح تلمبه خانه سبزآب با ظرفیت ۳۷۵ هزار بشکه نفت

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: تلمبه خانه سبزآب با ظرفیت ۳۷۵ هزار بشکه نفت با هزینه ۹۰ میلیارد ریال در مرحله راه اندازی قرار دارد و در هفته دولت افتتاح رسمی آن آغاز می شود.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مهدی فکور افزود: این پروژه با رقم قرارداد حدود ۹۰ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع  شامل سه مخزن سقف شناور به ظرفیت هر یک ۱۲۵ هزار بشکه، سه ردیف پمپ بوستر به ظرفیت هر یک ۶۰ هزار بشکه در روز در مجموع با ظرفیت ۱۸۰ هزار بشکه در روز  و با استفاده از ۹۰ درصد توان سازندگان وکالاهای داخلی  در مرحله  راه اندازی قرار دارد.

وی گفت: در این پروژه مراحل هم زنهای الکتریکی درون مخازن، تفکیک گر نفت و آب ، اتوماسیون کنترل فرآیند از طریق PLC و سیستمهای ESD و F&G و ساخت اتاق کنترل ضد انفجار ، اجرای رینگ آتش نشانی ، استفاده از لایه ژئوممبرین کف مخازن برای جلوگیری از نشر ضایعات نفتی به محیط زیست  و اجرای سیستم حفاظت کاتدیک جهت جلوگیری از خوردگی فلزات در دراز مدت  انجام شده است.

فکور درباره لزوم ساخت این ایستگاه تصریح کرد:  این ایستگاه جهت افزایش ظرفیت انتقال نفت به پالایشگاه های شمال کشور و امکان اختصاص پمپاژ نفت بیشتر از خطوط لوله موجود برنامه ریزی شده است  که هم اکنون در مرحله راه اندازی قرار دارد.

به گفته وی، برای اتصال برق این واحد به برق واحد قدیم سبز آب پس از اخذ مجوزهای لازم از اداره برق منطقه ای اتصالات برقی آن صورت و در مدار تولید برق قرار گرفته است. این پروژه با هدف استفاده  دو منظوره در قالب ذخیره سازی و پمپاژ فرآورده های نفتی و نفت خام ارسالی به پالایشگاه های شمال کشور برنامه ریزی شده است.

فکور گفت: برای همسان کردن سیستم طراحی شده جدید با سیستم موجود هماهنگی های لازم با معاونت محترم وزیر در امور پالایش و پخش فرآوردهای نفتی ایران و مسئولان مربوطه انجام شده تا در شرایط مورد نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس این گزارش توسعه تلمبه خانه سبزآب با برنامه زمانبندی توسعه میادین جدید با افزایش ظرفیت ۲۵۰ هزار بشکه در روز در دست اجراست که تا شانزده ماه آینده این مرحله نیز به پایان می رسد

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۵۱۴۵۸ بازدید