سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN
با حضور ریاست محترم جمهوری در استان خوزستان؛

بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی بیش از ۱/۳ میلیارد دلار از پروژه های شرکت مهندسی و توسعه نفت

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، در جریان سفر ظهر جمعه هشتم اردیبهشت ماه سیدابراهیم‌ رئیسی، رئیس‌جمهور محترم به استان خوزستان، طرح‌ های افزایش ظرفیت تولید نفت خام به میزان ۴۵ هزار بشکه در روز در میدان مشترک آزادگان جنوبی و افتتاح فاز سوم(بخش بخار) نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون بمنظور افزایش ظرفیت تولید برق تا حدود ۵۰۰ مگاوات به بهره برداری رسید و همچنین عملیات اجرایی توسعه میدان مشترک سهراب با هدف تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت خام در روز آغاز گردید. سرمایه گذاری لازم برای انجام این طرح ها بالغ بر ۱/۳ میلیارد دلار می باشد.
بنابراین گزارش، برنامه تکمیل فاز نخست توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی پس از چند سال وقفه، با روی کار آمدن دولت سیزدهم شتاب گرفت.
در همین راستا در مهرماه سال ۱۴۰۰ برنامه جبرانی به‌منظور شتاب‌بخشی به تکمیل گام نخست توسعه میدان با تکیه بر توان پیمانکاران و سازندگان داخلی و پشتوانه تجارب توسعه میدان‌های نفت و گاز کشور، عملیات اجرایی این مرحله مشتمل بر نصب، تکمیل، راه‌اندازی و آغاز تولید حدود ۴۰ حلقه چاه کلید خورد و در این بازه زمانی بیش از  ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام گردید.
همچنین در طرح احداث نیروگاه برق سیکل ترکیبی غرب کارون در ۳ فاز ، بالغ بر ۳۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام شده است که حدود ۱۵۰ میلیون دلار آن مربوط به افتتاح فاز بخار این نیروگاه بود که در جریان سفر ریاست محترم جمهور افتتاح و ظرفیت تولید ۱۸۰ مگاوات برق به تولید برق کشور اضافه گردید.
هدف از تأسیس این نیروگاه،‌ برق‌رسانی به‌ میدان‌های مشترک نفتی حوزه غرب کارون بوده که افزون بر ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی، ‌پست‌های فشار قوی و خطوط انتقال برق نیز با همت متخصصان توانمند ایرانی احداث گردیده است.
در این زمینه تاکنون دو پست ۴۰۰ کیلو ولت،‌ دو پست ۲۳۰ کیلو ولت و ۱۸۰ کیلومتر خطوط انتقال احداث و ۱۲۰ کیلومتر نیز در دست اجرا می باشد.
علاوه بر بهره برداری از دو طرح فوق، در مراسم امروز آغاز عملیات اجرایی توسعه میدان مشترک سهراب نیز آغاز گردید. ، هدف از توسعه این میدان، دستیابی به تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه بوده و مدت قرارداد توسعه و بهره برداری ۲۰ ساله می باشد. برای رسیدن به این هدف، حدود ۸۰۰ میلیون دلار در دوران توسعه ی این میدان سرمایه گذاری خواهد گردید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ساعت: ۱۶:۲۵۲۰۹ بازدید