سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

ضرورت فرهنگ‌سازی همه‌جانبه برای مصرف بهینه انرژی در کشور

سرپرست وزارت نفت گفت: فرهنگ‌سازی همه‌جانبه برای مصرف توأم با صرفه‌جویی و بهره‌وری در کشور ضرورت دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس محمد علی‌آبادی امروز (شنبه -۱مرداد) در جمع مدیران و مسئولان شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با اشاره به این‌که باید الگوی مناسبی را در مصرف انرژی به مردم ارائه داد، خاطر نشان کرد: با توجه به تذکرات مقام معظم رهبری درخصوص قناعت و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، باید در نظر داشت مصرف بی‌رویه سوخت و انرژی در کشور آتش‌زدن به سرمایه ملی و خسارتی جبران‌ناپذیر است.

وی با اشاره‌ به تاکید خداوند در قرآن کریم مبنی بر تنظیم مصرف و مدیریت بهره‌وری از امکانات و سرمایه‌ها، گفت: حسن تدبیر در چگونگی مصرف انرژی نشانگر کمال سیاست است و ما در مصارف گوناگونی چون آب، برق، نان و سوخت باید منطق درست مصرف‌کردن را فرا روی خود قرار دهیم.

سرپرست وزارت نفت، انرژی را محرک اصلی و شاهرگ نظام اقتصادی دانست و یادآور شد: برای سامان‌یابی نظام اقتصادی باید ضمن اجتناب از اسراف و تبذیر، با مدیریت و درایت، انرژی کشور را به سمت اهداف کلان و زیربنایی هدایت کنیم.

وی با اشاره به برخی مصادیق اسراف در کشور، وضعیت جاری مصرف انرژی در کشور را زیبنده ملت مسلمان ایران ندانست و خاطرنشان کرد: فقدان مدیریت مصرف، پرت منابع انرژی و عدم توجه به مبحث ۱۹ وروش‌هایی چون دوجداره کردن شیشه ساختمان‌ها، انسداد منافذ، هرز رفت انرژی و عدم استانداردسازی سیستم گرمایشی و سرمایشی و از همه مهمتر نبود فرهنگ مصرف صحیح از این منابع خدادادی از جمله عمده‌ترین دلایل اسراف انرژی در کشور است.

مهندس علی‌آبادی فرآیند تولید سوخت از مبداء استخراج تا مقصد مصرف را نیازمند بازنگری و جلوگیری از هرز رفت دانسته و توضیح داد: انرژی به عنوان یک فرصت برای کشور، یک ذخیره برای آیندگان و یک سرمایه ملی برای امروز و فرداست که انتظار می‌رود مسئولان و مردم با مدیریت صحیح منابع انرژی، حداکثر استفاده را از این فرصت کنند.

 

به گفته وی، باید بیشترین تلاش برای گسترش صادرات، افزایش بهره‌وری و ایجاد بستر تولید فرآورده‌های انرژی از قبیل پتروشیمی و تولیدات متنوع و مولد و پربازده دیگر برای کشور انجام شود.

سرپرست وزارت نفت با اشاره به روند فزاینده مصرف انرژی یادآوری کرد: مصرف بی‌رویه انرژی نه با امکانات کشور سازگار است و نه مصالح ملی و منافع کشور ایجاب می‌کند که انرژی، این چنین گشاده‌دستانه مصرف شود.

وی با تاکید بر اینکه مصرف سوخت کشور باید هم‌افق با چشم‌انداز در نظر گرفته شده باشد و مبتنی بر برنامه‌های توسعه اقتصادی به سمت درست مصرف کردن انرژی پیش رویم، اظهار داشت: چرا که اگر مصرف با این آهنگ فزاینده پیش رود، برای آیندگان انرژی فسیلی باقی نخواهد ماند.

مهندس علی‌آبادی با اشاره به اینکه اگر مصرف داخلی مدیریت نشود، بازار داخلی به درستی تنظیم نشود و نظام عرضه، کنترل و مدیریت نشود، بحث صادرات نیز منتفی است، تبیین کرد: در این صورت در آینده منابع انرژی کشور فقط پاسخگوی نیاز داخلی خواهد بود و کشور با چالش جدی مواجه خواهد شد.

لزوم استفاده از انرژی خورشیدی

وی در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، با بیان اینکه انرژی خورشیدی یک انرژی تجدید پذیر انرژی است که به فناوری های پیشرفته و پرهزینه نیازی ندارد، افزود: در این رابطه می‌توان به عنوان یک منبع مفید و تامین‌‌کننده انرژی از آن استفاده کرد.

سرپرست وزارت نفت با بیان اینکه استفاده از انرژی پاک و خدادادی موجب پایداری در دریافت انرژی شده و ضریب اطمینان تولید را افزایش می‌دهد، یادآوری کرد: امروز اگر منابع نفت و گاز جزء شاخص‌های ثروتمندی دولت‌ها به شمار می‌آید اما اغلب این کشورها به دنبال آن هستند که مصرف سوخت‌های فسیلی خود را که مهم‌ترین عامل آلایندگی است به حداقل برسانند تا بدین ترتیب منابع تجدیدناپذیر زیست‌محیطی خود را حفظ کنند.

براساس این گزارش، در حاشیه نشست مشترک مهندس محمد علی‌آبادی با مدیران شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، سرپرست وزارت نفت از نمایشگاه «جهاد اقتصادی، اصلاح الگوی مصرف انرژی» و غرفه‌های بهینه‌‌سازی انرژی در بخش ساختمان، حمل و نقل، روابط عمومی، فرهنگ‌سازی و HSE بازدید کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۱۳۳۸۲ بازدید