سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

دستیابی ایران به ۵ دانش فنی پالایشی تا سال ۱۴۰۴

بر اساس چشم انداز ۱۴۰۴ ایران به دانش فنی پالایشی پیشرفته، ساخت کاتالیست‌ها و مواد شیمیایی پالایشی، تولید نرم افزارهای مهندسی در صنعت پالایش و ساخت موتوردیزلی سواری دست خواهد یافت.

به گزارش شانا، در کنار پروژه های اجرایی در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، طرح هایی برای دستیابی به دانش فنی پالایشی مختلف و بومی سازی آن نیز تعریف شده است.

بر این اساس تا پایان برنامه پنجم و چشم انداز ۱۴۰۴، با مجموع سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیون دلاری، ایران به دانش فنی پالایشی پیشرفته، ساخت کاتالیست‌های پالایشگاهی، مواد شیمیایی پالایشی، تولید نرم افزارهای مهندسی در صنعت پالایش و ساخت موتور دیزلی سواری دست می یابد.

دستیابی به دانش فنی پالایشی هیدروکانورژن (ب) (HRH) با هدف تبدیل نفت خام فوق سنگین به فرآورده نفتی، یکی از دانش‌‌های فنی است که با سرمایه گذاری ۳۹۰ میلیارد ریال اجرایی خواهد شد.

دانش فنی پالایشی RFCC با هدف تبدیل ته‌مانده های سنگین به فرآورده نفتی نیز، یکی دیگر از این دانش های فنی است که برای آن ۸۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری پیش بینی شده است.

سومین دانش پالایشی که دستیابی به آن هدفگذاری شده است، دانش فنی پالایشی HDS به منظور گوگرد زدایی از فرآورده‌های نفتی است که با هزینه ۱۴۰ میلیارد ریالی اجرا می شود.

از دیگر طرح های پژوهشی و فناوری در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، ساخت کاتالیست‌های پالایشگاهی و مواد شیمیایی پالایشی است که به ترتیب با سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد ریالی و ۸۰ میلیارد ریالی برنامه ریزی شده است.

همچنین تولید نرم افزارهای مهندسی در صنعت پالایش که نقش مهمی در این صنعت ایفا می کند، در برنامه های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی قرار گرفته است.

ساخت موتور دیزلی سواری یکی دیگر از فناوری های نوینی است که با همکاری شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت ایران خودرو با اعتباری معادل ۲۰ میلیارد ریال محقق می شود.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۵۵۳۱۳ بازدید