سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

رشد تقاضای جهانی نفت در سال آینده کند می شود

اوپک در تازه ترین گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد روند رشد تقاضای جهانی نفت خام در سال آینده میلادی کند خواهد بود.

به گزارش پایگاه اینترنتی بلومبرگ، دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در گزارش ماهانه ماه ژوئیه خود اعلام کرد: با توجه به کاهش مصرف نفت خام در اروپا و دیگر کشورهای صنعتی، رشد تقاضای جهانی نفت خام در سال ۲۰۱۲ کند خواهد بود.

بر اساس این ارزیابی، تقاضای جهانی نفت خام در سال آینده میلادی به میانگین ۸۹ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز می رسد؛ به طوری که این رقم در مقایسه با برآورد سال جاری روزانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه (۱٫۵ درصد) رشد نشان می دهد.

این گزارش می افزاید: به دنبال رشد تقاضا در اقتصادی های نوظهور دنیا مانند چین، مصرف جهانی نفت خام از سه ماه چهارم سال ۲۰۰۹ با افزایش همراه بوده است.

اوپک پیش بینی کرد: تقاضای نفت خام چین در سال ۲۰۱۲ روزانه با ۵۰۰ هزار بشکه رشد همراه خواهد بود؛ در حالی که این رشد در منطقه آمریکای شمالی روزانه ۱۵۰ هزار بشکه خواهد بود و مصرف نفت خام در قاره اروپا کاهش می یابد.

بر پایه این گزارش، شرایط نامشخص اقتصاد جهان بازارهای جهانی نفت خام را تحت تاثیر قرار داده و سبب افزایش بی ثباتی بازار نفت در کوتاه مدت شده است.

 

این گزارش نشان می دهد که کشورهای اوپک، از جمله عربستان سعودی، ایران و ونزوئلا برای پاسخگویی به افزایش تقاضا در بازارهای جهانی باید تولید خود را افزایش دهند، تقاضای جهانی برای نفت خام اعضای اوپک در سال ۲۰۱۲ با افزایش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نسبت به برآورد سال جاری به ۳۰ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز می رسد.

اوپک همچنین پیش بینی کرد مصرف جهانی نفت خام در سال جاری میلادی به ۸۸ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز می رسد که در مقایسه با سال گذشته میلادی یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه رشد نشان می دهد.

بر پایه این ارزیابی، عرضه نفت خام کشورهای غیر عضو اوپک با افزایش روزانه ۶۸۰ هزار بشکه به میانگین ۵۳ میلیون و ۵۷۰ هزار بشکه در روز می رسد.

عرضه نفت خام کشورهای غیر عضو اوپک از جمله روسیه، نروژ و انگلیس در سال جاری میلادی به حدود ۵۲ میلیون و ۸۹۰ هزار بشکه در روز می رسد.

این گزارش می افزاید: رشد تولید در آمریکای شمالی، آمریکای لاتین و جمهوری های تازه استقلال یافته شوروی سابق، کاهش تولید در اروپا را جبران می کند.

بر اساس تازه ترین گزارش اوپک، کل تولید نفت خام اعضای اوپک در ماه گذشته میلادی به ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسید؛ در حالی که این رقم در ماه مه ۲۹ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز بود.

همچنین تولید نفت خام ۱۱ عضو مشمول سهمیه بندی اوپک در ماه ژوئن به ۲۶ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسید؛ این مقدار در ماه مه روزانه ۲۶ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه بود.

بر پایه تازه ترین برآورد اوپک، پایبندی اعضای این سازمان به سهمیه های تولید در ماه گذشته میلادی به ۵۱ درصد کاهش یافت؛ این رقم در ماه مه ۶۳ درصد بود.

اوپک اعلام کرد: به دنبال ادامه ناآرامی ها در لیبی، تولید نفت خام این کشور در ماه گذشته میلادی به ۱۱۱ هزار بشکه در روز رسید، در حالی که میانگین تولید نفت خام این کشور در سال گذشته میلادی روزانه یک میلیون و ۵۶۰ هزار بشکه بود.

این گزارش می افزاید: تولید نفت خام عربستان سعودی در ماه گذشته میلادی با ۵٫۱ درصد رشد به ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید، این رقم در ماه مه ۹ میلیون بشکه در روز بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۱۲۳۷۲ بازدید