سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN
دكتر تورج دهقانی مدیر عامل شركت مهندسی و توسعه نفت:

عملیات اجرایی در طرح احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره جاسک و پایانه مربوطه آغازشد

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، دکتر تورج دهقانی مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت بیان داشت: عملیات مسیرسازی و احداث جاده های دسترسی در هر۶ پروژه تعریف شده خط لوله در طرح احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره جاسک، تاسیسات بین راهی و پایانه مربوطه آغاز شده است.

وی همچنین گفت: در منطقه سواحل مکران نیز عملیات خاکی و محوطه سازی ساخت مخازن ذخیره سازی نفت خام به روش BOT شروع شده و در اجرای این پروژه به پیشرفت های قابل ملاحظه ای دست یافته‌ایم.

دکتر دهقانی در ادامه افزود: از ۵ تلمبه خانه این طرح،‌ کار تجهیز کارگاه تلمبه خانه های شماره ۱ و ۳ که در برنامه بهره برداری زود هنگام قراردارند، همچنین تلمبه خانه های ۲ و ۴ به اتمام رسیده و عملیات اجرایی آنها شروع شده است.

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ضمن اعلام شروع فعالیت مهندسی تفصیلی در همه گستره ها، بیان داشت: از اواسط شهریور ماه نیز  عملیات حمل بخشی از لوله ها به سایت آغاز می شود.

وی با تاکید بر بهره گیری حداکثری از توان و ظرفیت های داخلی در طرح احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره جاسک و پایانه مربوطه گفت: مقرر گردیده بکارگیری سرمایه انسانی در این طرح، با اولویت نیروهای بومی از ۳ استان بوشهر، ‌فارس و هرمزگان صورت پذیرد.

وی در ادامه افزود، در راستای جامه عمل پوشاندن رونق تولید، فراهم آوردن امکان تولید داخلی قریب به  ۶۰ درصد از لوله های طرح مذکور را از اقدامات بسیار بزرگ این طرح در شرکت مهندسی و توسعه نفت دانست و گفت: در همین راستا و به منظور تامین لوله‌های این طرح،‌ برای اولین بار تولید شمش، تختال و ورق، متناسب با استانداردهای مورد نیاز از سنگ معدن آهن فراهم گردیده است. این زنجیره بزرگ با تولید شمش، ورق و لوله طبق استانداردهای روز دنیا (API 5L) و (NACE)در سه کارخانه بزرگ کشور در استان های اصفهان و خوزستان صورت می پذیرد.

دکتر دهقانی گفت: از این تاریخ، صنعت نفت می تواند بخشی از لوله های سرویس ترش و شیرین با مشخصات مذکور در ضخامت های بالاتر از ۱۲ و کمتر از ۲۰ میلی متر را  از این زنجیره تامین نماید و در این فعالیت عظیم، سه کارخانه بزرگ ایرانی برای تولید شمش/تختال، تبدیل تختال به ورق و تولید ورق به لوله، به کار گرفته شد .

ایشان همچنین اظهار کرد: این فعالیت فقط در این طرح از خروج۲۰۰ میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری نموده وزارت نفت سنگ اول بی نیازی به محصول فوق را به میزان سالیانه صدها هزارتن  بنا می نهد و این موضوع زمانی اهمیت مضاعف پیدا می کند که بدانیم شرکت های سازنده داخلی طی سالیان اخیر با مشکلات بسیاری در سطح ملی مواجه بوده اند و بالاتر از آن تنگنای تحریم ظالمانه و جنگ اقتصادی موجب کاهش تحقق پذیری این طرح شده بود.

لازم به ذکر است طرح استراتژیک و ملی انتقال نفت خام گوره به جاسک و تاسیسات نفتی بندرجاسک با هدف انتقال یک میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی در روز از طریق یک خط لوله ۴۲ اینچ با طول تقریبی ۱۰۰۰ کیلومتر و با استفاده از ۵ تلمبه خانه بین راهی و ۲ ایستگاه توپکرانی،  همچنین تعداد ۱۱ پست برق و خطوط انتقال برق به طول تقریبی ۱۸۰ کیلومتر،‌ در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد. این طرح شامل پایانه دریافت نفت،‌۲۰ مخزن به ظرفیت مجموع ۱۰ میلیون بشکه و تاسیسات جانبی شامل ۳ عدد گوی شناور و اسکله صادراتی می باشد.

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۲۱,۲۵۶ بازدید