سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

گفتگو با آقای محمود حیدری نیکو دارنده مدال طلا در مسابقات جهانی، ورزش های رزمی فرزند جناب آقای علی دوست حیدری نیکو

لطفا خود را معرفی کنید.

محمود حیدری نیکو، متولد ١٣۷۸ شهر اهواز هستم. فرزند آقای علی دوست حیدری نیکو که در حال حاضر معاونت مدیر کمپ آزادگان جنوبی شرکت مهندسی و توسعه نفت می باشند. مدرک  تحصیلی ام دیپلم  فنی عمران است. ٣ برادر و یک خواهر دارم که به نحوی  همه ورزشکار هستند.

از چه زمانی و چگونه وارد فعالیت ورزشی شدید؟

شروع ورزش من به کشتی باز میگردد. از ١٠ سالگی علاقه زیادی به رشته کشتی داشتم، سال ٩٠ در مدرسه، توسط مربیان استعداد یابی کشتی انتخاب شدم و از همانجا فعالیت در این رشته را به صورت حرفه ای آغاز کردم. پس از مدتی در مسابقات استانی که در مسجد سلیمان برگزار شد شرکت کردم و با غلبه بر رقبای خود، مورد توجه بیشتر مربیان قرار گرفتم. با تمرینات بیشتر به مسابقات کشوری نوجوانان (١٣٩١ جام آزادگان) راه یافتم. کشتی اول را بردم و در کشتی دوم دچار آسیب دیدگی شدید از ناحیه کتف شدم. همین موضوع باعث خاتمه فعالیتم در این رشته شد. پس از ٢ سال و طی کردن مراحل درمان و بهبودی، مطلع شدم یکی از اساتید حاذق ورزشهای رزمی  به شهر ما آمده است. تصمیم گرفتم فعالیت ورزشی خود را مجددا ( البته بدون اطلاع خانواده) آغاز کنم. زیرا بعد از آسیب دیدگی احساس می کردم که خانواده با ورزش حرفه ای در رشته هایی که احتمال مصدومیت در آنها بیشتر است،  مخالفت خواهند کرد. رشته رزمی نینجا را با هفته ای ۲ روز تمرین شروع کردم. و چندی بعد در مسابقات شهرستان، در وزن ۶۵ کیلوگرم مقام اول را کسب نمودم.

در مسابقات (قهرمان قهرمانان آسیا super sawaki) شرکت کردم، دومبارزه داشتم. مبارزه اول را بردم، در راند طلایی به خاطر ضربه خطای حریف، صدمه شدیدی به چشمم وارد شد، ولی در نهایت با مشقت فراوان قهرمان شدم. تا آن زمان خانواده من هیچ اطلاعی از فعالیت ورزشی من نداشتند و از آن پس مطلع شدند.

آقای علی دوست حیدری نیکو اضافه می نمایند: پس از قهرمانی در مسابقات استانی، مربی پسرم با من تماس گرفت و تبریک گفت. در حالی که من از موضوع کاملا بی خبر بودم، او اذعان داشت که پسر شما برای اعزام به مسابقات جهانی گرجستان انتخاب شده است. حقیقتا شوکه شده بودم. پس از کلی صحبت و توضیحات تکمیلی ایشان در خصوص مطلع ساختن من و کسب اجازه برای ورود او به مسابقات جهانی، به او گفتم متاسفانه دست پسرم شکسته و نمیتواند در مسابقات شرکت کند. خیلی سریع پاسخ داد :”من به شما قول می دهم با همین دست شکسته، پسرتان قهرمان می شود.”

– هنگامی که وارد تفلیس(گرجستان) شدم، آتل را باز کردم ولی اصلا نمیتوانستم انگشتانم را تکان دهم و مجبور شدم با استفاده از اسپری بی حسی و باند رول، مسابقه را شروع کنم. مسابقات به صورت تک فایتی برگزار می شد. حریف را  ناک اوت کردم و در نهایت قهرمان جهان شدم.

بعد از آن سری مسابقات به علت مشکلات سربازی نتوانستم در مسابقات آذربایجان ٢٠١٨ شرکت کنم. البته در حیطه مربیگری نیز، به تازگی دو دوره مربیگری و داوری را گذرانده ام، اما هنوز مدارک آنها را تحویل نگرفته ام.

لطفا کمی راجع به رشته ورزشی خود( نینجا) و سبک آن توضیح دهید.

این ورزش رزمی ، ترکیبی از ورزشهای رزمی دیگر است. رشته نینجا به گفته اساتید از ما بقی سبک های رزمی پیشرفته تر است. دارای حرکات آکروباتیک، تکنیکی و … است. دو سبک دارد : سمی کنتاک و لوکیک( مبارزات آزاد و نیمه آزاد). در مسابقات آزاد استفاده از هر ضربه ای آزاد است. ولی در مسابقات نیمه آزاد مشت به صورت ، آرنج و … خطاست.

نقش خانواده در موفقیت شما چیست؟

پدرم بزرگترین مشوق و پشتیبان من بوده و هست.

آقای علی دوست حیدری نیکو ادامه می دهند: در اکثر مسابقات همراه پسرم میرفتم و در سالن حضور داشتم. هر چند ایشان مخالف این موضوع بودند، احساس میکردم با حضور من کمی استرس به او وارد میشد. پس از اینکه متوجه شدم فعالیت رزمی خود را دوباره شروع کرده و برای مسابقات جهانی انتخاب شده است و  هنگامی که موفقیت های پی در پی او را دیدم، سعی کردم بیش از پیش در کنارش  باشم.

آیا فرزندان دیگر خانواده هم اهل ورزش هستند، فعالیت آنها به چه شکل است؟

بله تمام فرزندان خانواده علاقه خاصی به ورزش رزمی دارند، برادر کوچکترم در ورزش کیک بوکس فعالیت میکند و دو مقام استانی دارد. خواهر کوچکم که ١٠ سال دارد، نیز به ورزش رزمی علاقمند است و از توانایی هایی  که در او می بینم پیداست که در این رشته ها موفق خواهد شد.

اگر ورزشکار نمی شدید، چه مسیری را ادامه میدادید؟علایق شما غیر از ورزش رزمی چیست؟

در کنار ورزش به موسیقی نیز پرداخته و به صورت نیمه حرفه ای گیتار می نوازم. ورزشکارهای رزمی، الزاما روحیه خشک و غیر متعارفی ندارند، می توان هم ورزشکار بود هم روحیه ای لطیف داشت.

آقای علی دوست حیدری نیکو : این موقعیت در منزل ما کاملا محسوس است.پسرم در اتاق خود مشغول تمرین و ضربه به کیسه بوکس است، پس از آن شروع به نواختن گیتار میکند.

البته به تیر اندازی نیز علاقمندم و در مواقع خاص به صورت غیر حرفه ای به آن میپردازم.

روزانه چقدر ورزش میکنید؟

روزانه ٢-٣ ساعت ورزش میکنم، به باشگاه میروم و در منزل تمرینات آمادگی جسمانی انجام میدهم. برای من ورزش علاوه بر علاقمندی، به نوعی عادت تبدیل شده است. اگر ورزش نکنم احساس میکنم در زندگی کمبود خاصی دارم.

از دیدگاه شما ورزشکار واقعی کیست؟

ورزشکار واقعی کسی است که مرام و معرفت داشته،ضمناً  خوددار، آرام و خوش فکر باشد و اصول اخلاقی را رعایت نماید. اگر تنها مبارزه کردن هدف باشد نمیتوان به اهداف والا دست یافت.

خاطره ای در ذهن خود دارید که یاد آوری آن برایتان لذت بخش باشد؟

اصولا کمتر به خاطرات خود می اندیشم. لحظه دریافت مدال طلای جهانی بر گردنم بهترین خاطره عمرم بوده است. در آن لحظات سربلندی کشورم ایران در مقابل تمامی کشورهای جهان و پاداش سخت کوشی و تمرین های طاقت فرسای خود را می دیدم که بسیار برایم لذت بخش بود.

آیا میتوان به این ورزش به دید درآمد زایی نگریست؟

متاسفانه خیر… در تمام مسابقات کشوری و جهانی با هزینه شخصی شرکت کردم. البته برای لباس اسپانسر داشتم ولی کلیه هزینه های شرکت در مسابقات، هتل، رفت و آمد و … به عهده خودم بوده است. هرچه بیشتر پیشرفت میکنی می بینی سطح هزینه های شرکت در مسابقات بالاتر می رود و تمامی آنها به عهده خود ورزشکار است. در نهایت نیز یک مدال و حکم قهرمانی… که فقط ارزش معنوی دارد.

آیا برای کسانی که قصد ورود به این رشته ورزشی را دارند، توصیه ای دارید؟

کسی که از صدمه دیدن بترسد ، نباید این رشته را انتخاب کند، در ورزشهای رزمی هر گاه به زمین خوردی باید با قدرت بیشتری بلند شوی.

آرزوی شما چیست؟

خوشبختی خود و خانواده ام..

آرزوی آقای علی دوست حیدری نیکو: آرزو میکنم خداوند تن سالم و سلامتی به خانواده ام عنایت کند.

خوشبختی چیست؟

سلامتی و کامیابی و اینکه بتوانی بر روی پای خود بایستی.

آقای حیدری نیکو اضافه نمود : از نظر من خوشبختی یعنی داشتن فرزندان سالم، که بتوانند با سادگی و قناعت، زندگی آرامی داشته باشند.

حرف آخر:

لازم است متذکر شوم که بدون اساتیدم آقایان محسن عالی وند و محسن مظفری نمیتوانستم به اینجا برسم، جا دارد از آنها تشکر کنم . در ضمن از شما نیز  تشکر خاصی دارم که با این برنامه موجب دلخوشی فرزندان نفت شده اید.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ مرداد ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۲۱۲,۰۲۳ بازدید