سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN
مدير سرمايه گذاری و كسب و كار شركت ملی نفت ايران:

حجم فعالیت‌های صنعت نفت در بخش بالادستی امسال افزایش می یابد

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت در بخشی از مصاحبه محمد مصطفوی، مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران با خبرگزاری شانا، از احتمال قطعی شدن امضای قرارداد توسعه میدان آزادگان خبر داد و گفت الحاقیه میدان یادآوران  هم قرار است به زودی امضا و فرآیند توسعه آن هم امسال ان شاالله امضا خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال خبرگزاری شانا که ارزیابی شما از حضور شرکت سی ان پی سی چین در طرح های توسعه ای نفت ایران چیست؟ بیان داشت: اگر بخواهیم واقع‎بینانه نگاه کنیم، سی‎ان‎پی‌سی شرکت خوبی است؛ در فهرست ۵ شرکت بزرگ نفتی جهان قرار دارد و به شدت در حال رشد و رقابت با شرکت‎های مطرح نفتی دنیاست. معتقدم نه صرفا در شرایط تحریم، بلکه در هر شرایطی باید با چینی‎ها کار کرد. چین بزرگ‌ترین بازار مصرف انرژی دنیاست.

البته حرفم به این معنا نیست که تصمیماتی که در گذشته در مورد این شرکت گرفته شد لزوما درست نبوده است. همانطور که قیمت نفت در طول زمان تغییر می‎کند، شرایط اقتصادی و فرصت‎های تجاری هم در طول زمان تغییر می‎کند و بنگاه های اقتصادی متناسب زمان باید تصمیم بگیرند. اما آنچه مهم است این است که چین به عنوان بزرگ‌ترین بازار انرژی دنیا که سریع‎ترین رشد را هم تجربه می‎کند، قطعا می‎تواند شریک راهبردی هر کشور عرضه‎کننده انرژی از جمله ایران محسوب شود و همکاری با شرکت‎های بزرگ چینی جنبه راهبردی برای شرکت ملی نفت ایران دارد.

مصطفوی در پاسخ به این سوال که قراردادهای توسعه میدان‎هایی مانند یاران و آذر هم باوجود آن‌که از مدت‎ها پیش اعلام شد به زودی نهایی می‏‎شوند، اما امضا نشدند،بسیاری معتقدند اگر تکلیف این قراردادها پیش از موضع‎گیری ترامپ درباره توافق برجام روشن می‎شد، شاید شرایط به شکل دیگری رقم می‎خورد؟ اظهار داشت: فقط بحث یاران و آذر نیست. ما چند قرارداد آماده امضا داشتیم و داریم، اما به امضا منجر نشدند. صرف موضع‎گیری ترامپ در اردیبهشت ماه ملاک نبود، چرا که همان احتمال تغییر شرایط ایران در سطح بین‎المللی، فضا را به قدری با ابهام مواجه کرده بود که امکان انعقاد توافق‎های تجاری بلندمدت وجود نداشت. اتفاقا قبل از موضع‎گیری رئیس‎جمهور آمریکا اوضاع پیچیده‎تر از الان بود، چون طرف‎های خارجی تکلیف خود را نمی‎دانستند؛ حداقل الان دیگر تکلیف روشن شده و من با اطمینان می‎گویم که ما روزهای پرکاری پیش رو داریم.

هر سه قرارداد IPC که پارسال امضا شدند، در دست اقدامند. توسعه میدان‎های بزرگی مثل آزادگان با شتاب پیگیری می‎شود و قرارداد توسعه آن هم  امسال ان‌شاءالله امضا خواهد شد. الحاقیه یادآوران هم  قرار است به زودی امضا و فرآیند توسعه این میدان در فاز دوم آغاز ‎شود. در بدترین شرایط، توان تولیدمان را حفظ و حتی با اجرای بسته‎های نگهداشت و افزایش، تا حدودی بر توان تولید اضافه می‎کنیم. با اجرای این بسته‎ها پیمانکاران نفتی هم با حجم بیشتری از کار و پروژه روبه‎رو می‎شوند.

بنابراین با وجود همه سختی‎ها، برخلاف خواست آمریکا امسال حجم فعالیت‎های صنعت نفت در بخش بالادست افزایش می‎یابد و می‎توانیم شاهد رونقی معقول و نه رویایی در نفت باشیم؛ ضمن آن‌که شرایط فعلی، دائمی نیست و حتما روزهای بهتری در راه خواهد بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ مرداد ۱۳۹۷ساعت: ۱۶:۵۶۲,۰۳۳ بازدید