سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

تلاش بی وقفه شرکت متن برای به ثمر نشستن طرح احداث مخازن استراتژیک نفت خام تا پایان سال جاری

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، حیدرعلی فرهنگیان مجری طرح احداث مخازن استراتژیک نفت خام از تلاش بی وقفه بمنظور به ثمر نشستن این طرح تا پایان سال جاری خبر داد.

مجری طرح احداث مخازن استراتژیک نفت خام با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کشور و تأکید دکتر تورج دهقانی مدیرعامل شرکت متن، مبنی بر در اولویت  قرارگرفتن این طرح گفت: پیشگیری از الزامات کاهش تولید نفت خام در میادین غرب کارون و جلوگیری از نوسانات مرتبط با آن در مواقع اضطراری، تثبیت و استمرار تولید نفت خام و همچنین افزایش میزان صدور نفت خام از اهداف اصلی طرح است.

حیدرعلی فرهنگیان افزود: با توجه به افزایش نیاز به مخازن ذخیره سازی نفت خام در غرب کارون و همچنین تاکید دکتر تورج دهقانی مدیرعامل شرکت متن، در بازدید اخیر از پروژه‌ی گوره، مقرر شده است تا پایان سال جاری و با عزم جدی این پروژه تکمیل و به بهره برداری برسد.

وی با یادآوری در اولویت نبودن توسعه این طرح در سالهای اخیر، گفت: طرح احداث مخازن استراتژیک نفت خام اخیراً در الویت توسعه صنعت نفت نبوده است و به‌نوعی مورد بی مهری قرار گرفته بود که با توجه به شرایط فعلی کشور در اولویت قرارگرفتن آن امری ضروری بشمار می‌رود.

فرهنگیان گفت: نکته‌ی قابل توجه از نظر مالی در این طرح، این است که طرح با احتساب هزینه های صورت گرفته و همچنین بودجه‌ای که برای تکمیل آن در نظر گرفته شده است همچنان قیمت تمام شده‌ی رقابتی دارد.

وی افزود: مطالعات فنی توسعه این طرح از سال ۷۹ شروع شده است و در سال ۸۱ به انعقاد قرارداد ختم شد، همچنین از سال ۸۶ زیرپروژه‌های آن آماده‌ بهره‌برداری می‌باشد و تاکنون کل طرح بالغ بر ۸۸ درصد پیشرفت داشته است.

وی بیان داشت: زیرپروژه‌های طرح شامل توسعه‌ی پست برق، خط انتقال برق و احداث پست ۶/۶۶ کیلوولت پروژه گناوه، همچنین خط انتقال برق و احداث پست ۳/۳۳ کیلو ولت پروژه امیدیه می‌باشد.

حیدرعلی فرهنگیان با توجه به اهمیت توسعه این طرح در شرایط کنونی کشور، در اولویت قرار گرفتن آن و موقعیت استراتژیک آن گفت: مخازن نفتی در حال احداث از نوع بتنی خاص است و ظرفیت مجموعاً ۵ میلیون بشکه نفت خام را دارد که این مقدار شامل ۲ مخزن ۱ میلیون بشکه‌ای و ۶ مخزن ۵۰۰ هزار بشکه‌ای در دو سایت گوره و امیدیه می‌باشد که خوشبختانه اغلب فعالیت ها در بهترین مسیر در حال انجام می‌باشد.

وی افزود: این مخازن ضد زلزله و سیل بوده و کاملاً در زمین مدفون می‌باشند.

فرهنگیان با توجه به متفاوت بودن جنس این نوع مخازن ( از نوع فلزی) گفت:

مخازن بتنی در مقایسه با عمر مفید ۲۵ ساله‌ی مخازن فلزی، حدود ۵۰ سال عمر دارند و نیاز به  سرویس‌های دوره‌ای در این مخازن نیز کمتر می‌باشد.

همچنین، با توجه به نیاز مناطق نفت خیز این طرح ۷ مخزن فلزی جمعاً به ظرفیت ۳ میلیون بشکه، تا پایان سال ۸۶ در مناطق چهارگانه اهواز احداث و تحویل نموده است.

مجری طرح احداث مخازن استراتژیک نفت خام بیان داشت: نیروی‌های شاغل در طرح حدوداً ۲۰۰ نفر می‌باشند و این تعداد در دوره‌ی بهره برداری متفاوت خواهد بود، که با توجه به وجود نیروهای متخصص در منطقه اولویت اشتغال با نیروهای بومی از ابتدا در دستور کار قرار گرفته است.

در پایان فرهنگیان ابراز امیدواری کرد، که تا اواخر سال جاری این طرح توسعه‌ای با حداکثر استفاده از توان پیمانکاران داخل به ثمر بنشیند و با همراهی همکاران شرکت متن در این طرح، از هیچ تلاش و کوششی در این راه دریغ نخواهیم کرد.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ مرداد ۱۳۹۷ساعت: ۱۶:۳۴۲,۳۲۹ بازدید