سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ EN
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ايران:

تفاهم ملی می‌خواهیم؛ نه بحث بر سر الفبای توسعه صنعت نفت

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران بر نقش‌آفرینی جوانان در فراگیر کردن مفاهیم درست حوزه انرژی در بخش‌های مختلف کشور تاکید کرد و گفت: برای حرکت موفق در مسیر دستیابی به اهداف صنعت نفت، نیازمند تفاهم ملی هستیم نه بحث بر سر الفبای توسعه.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، غلامرضا منوچهری در تاریخ یکشنبه، ۱۳ اسفندماه در آیین پایانی دومین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف و تولید و پنجمین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی صنعت حفاری ایران، اظهار کرد: افکار عمومی در گذشته بسیار دینامیک و بازدارنده بودند و از این روست که گاه ناگزیریم هنوز برای پذیرش مفاهیم ساده‌ای که دنیا از آن عبور کرده است، چانه‌زنی کنیم.

وی افزود: جوانان می‌توانند با گسترش مفاهیم صحیح، روزآمد و علمی بخش انرژی در محافل اقتصادی، رسانه‌ها و …، صنعت نفت را در گردش بهینه اطلاعات یاری دهند.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با ابراز خرسندی از روابط رو به گسترش صنعت نفت با دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ادامه داد: تحریم باشد یا نباشد یا قیمت نفت به هر میزانی باشد، باید سیر تکاملی در اجزای صنعت نفت ادامه یابد و جوانان می‌توانند عهده‌دار این رسالت باشند.

منوچهری با بیان این که سازوکار سنتی مدیریت در صنعت نفت در دنیایی که به‌طور مستمر در حال تغییر و بهبود است، به‌طور طبیعی مشکلاتی ایجاد می‌کند، ادامه داد: دنیای امروز، دنیای هوشمندی است که بهبود مستمر، رقابت و ارتقای کیفیت از ویژگی‌های آن به شمار می‌آید.

وی، توسعه صنعت نفت را از دو منظر جزء به کل و کل به جزء مورد اشاره قرار داد و گفت: همانطور که ارتقای کیفیت خدمات، تحقیقات و ظرفیت‌های داخلی در بخش‌های مختلف می‌تواند به پیشبرد بهتر امور در سطح وزارت نفت بینجامد (جزء به کل)، وزارت نفت نیز می‌تواند با عملکردی درست و منطقی، نقش‌پذیری لایه‌های مختلف را افزایش دهد (کل به جزء) و این چرخه رو به رشد ادامه یابد.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: در حوزه نوآوری نباید لحظه‌ای درنگ کنیم و باید راهبردهایی مبتنی بر توجه ویژه به تحقیق و پژوهش، پایین آوردن قیمت تمام شده، همکاری با دنیا، تقسیم کار ملی و بهبود فضای کسب و کار را سرلوحه امور قرار دهیم. باید از سیستم مرده اداری خارج شد و عملکرد را بر مبنای سنجش هزینه و درآمد قرار داد.

منوچهری با ذکر این موارد، شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت را دولتی‌ترین سازمان فعال در حوزه انرژی در دنیا عنوان کرد و ادامه داد: این در حالی است که تحقق اهداف یادشده در گرو ایفای نقشی موثرتر از سوی بخش خصوصی است.

وی با اشاره به چالش‌هایی که صنعت نفت با آنها روبه‌روست، یادآور شد: به رغم وجود چالش‌ها، رشد و تعالی و دستیابی به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، از طریق یادگیری، تلاش، بهپویی  و عمق بخشی مستمر به فعالیت‌های صنعت نفت امکانپذیر است.

منوچهری با اشاره به حضور دلگرم‌کننده جوانان در دو کنگره بین المللی اکتشاف و تولید و صنعت حفاری ایران، ابراز امیدواری کرد که این حضور در عرصه‌های مختلف اقتصاد کشور منشا برکات باشد.

دومین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف و تولید و پنجمین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی صنعت حفاری ایران، از روز شنبه (۱۲ اسفندماه) در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما آغاز به‌کار کرد و عصر یکشنبه، ۱۳ اسفندماه به کار خود پایان داد.

رونمایی از سند نظام ارزیابی و رتبه‌بندی بالادست صنعت نفت ایران که به همت انجمن توانمندسازی دانش‌آموختگان صنعت نفت تدوین شده است، پایان بخش این کنگره دو روزه بود.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ اسفند ۱۳۹۶ساعت: ۱۳:۳۰۱,۰۸۱ بازدید