سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN
ييي

آغاز شمارش معکوس افتتاح فاز ۲ طرح آماک

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت فاز دوم طرح جمع‌آوری گازهای همراه نفت آماک آماده افتتاح رسمی می‌باشد.

با افتتاح این طرح زیست محیطی علاوه بر جمع آوری روزانه ٢۴١ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت لایه بنگستان مخازن اهواز، آب تیمور، منصوری، کوپال و مارون، جمع آوری ١٨ میلیون فوت مکعب در روز گازهای اسیدی نیز محقق می شود.

در فاز اول طرح آماک، ایستگاه های اهواز ١، اهواز ٢، اهواز ٣ ، منصوری، مارون ٣، کوپال، آب تیمور و پالایشگاه شیرین سازی راه اندازی و ٢٨٠ کیلومتر خطوط لوله جریانی و حدود ١٠٠ کیلومتر خطوط انتقال نیرو و چندین پست برق احداث شدند. فاز دوم طرح آماک نیز که هدف اصلی آن، جمع آوری روزانه حداکثر ١٨ میلیون فوت مکعب گازهای اسیدی و ارسال آن از طریق یک خط لوله ٩۶ کیلومتری به پتروشیمی رازی است، اکنون آماده افتتاح رسمی است.

فاز ٢ یا فاز زیست محیطی آماک که روند پیشرفت عملیات آن به دلیل تحریم ها، با تاخیر همراه شد، شامل احداث ٩۶ کیلومتر خط لوله ١٢ اینچ انتقال گاز اسیدی و ایستگاه تقویت فشار و نمزدایی گاز اسیدی و سامانه های فرایندی و ایمنی جانبی است و در حال حاضر این طرح با همکاری نمایندگان شرکت مهندسی و توسعه نفت (مجری) و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب (بهره بردار) آماده افتتاح رسمی است.

لازم به ذکر است: با راه اندازی کامل و یکپارچه فاز ۲ از سوختن روزانه حدود ۱۴ میلیون فوت مکعب گاز اسیدی در مشعل موقت پالایشگاه جلوگیری گردیده و گاز اسیدی استحصالی از فاز ۲ (به میزان حداکثر ۱۸ میلیون فوت مکعب در روز) مستقیماٌ به پتروشیمی رازی ارسال خواهد شد.

جلوگیری از سوزانده شدن گازهای ترش در محدوده شهرهای اهواز، رامهرمز، شادگان و جلوگیری از انتشار مواد آلاینده اسیدی در این مناطق و کاهش گازهای گلخانه ای، مهمترین هدف این طرح می‌باشد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ اسفند ۱۳۹۵ساعت: ۱۰:۰۹۱,۳۵۶ بازدید