سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

ساخت واحد فرآورشی آزادگان جنوبی به پیمانکاران ایرانی واگذار می شود

     ١٣ شرکت داخلی و خارجی در مناقصه ساخت واحد فرآورش نفت ٣٢٠ هزار بشکه ای آزادگان جنوبی شرکت کرده اند که پیشنهادهای فنی آنها دهه نخست شهریورماه امسال از سوی شرکت متن دریافت می شود.

سیدمحمود مرعشی با بیان این مطلب تاکید کرد که پیمانکار اصلی ساخت واحد فرآورشی ٣٢٠ هزار بشکه ای آزادگان جنوبی ایرانی ها خواهند بود، با این حال امیدواریم تا پایان شهریورماه اجرای این پروژه نیز تعیین تکلیف شود.

ظرفیت فرآورش نفت آزادگان جنوبی در فاز نخست ٣٢٠ هزار بشکه و در فاز دوم ٢٨٠ هزار بشکه در روز و در مجموع ۶٠٠ هزار در بشکه در روز خواهد بود.

وی با بیان این که روند برگزاری مناقصه این واحد فرآورشی زمانبر بوده و در انتخاب شرکتها نیز دقت فراوانی شده است، تصریح کرد: ١٣ شرکت داخلی و خارجی در مناقصه ساخت این واحد فرآورشی شرکت کرده اند که در دهه نخست شهریورماه امسال پیشنهادهای فنی آنها را دریافت می کنیم.

مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی همچنین با اشاره به فعالیت ١٩ دکل حفاری در این میدان، ادامه داد:  میانگین حفاری هر حلقه چاه در آزادگان جنوبی باید حدود ٨٠ روز باشد که پیمانکاران ایرانی در مراحل اولیه در بازه زمانی ١٢٠ روز این کار را انجام می دادند، اما اینک به این رکورد بسیار نزدیک شده ایم و امیدواریم به ٧۵ روز هم برسیم.

هم اکنون روزانه بیش از ۵٠ هزار بشکه نفت از میدان آزادگان جنوبی برداشت می شود؛ براساس برنامه ریزی انجام شده این برداشت امسال و طی ٢ مرحله ۶٠ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به بیش از ١١٠ هزار بشکه در روز می رسد.

هم اکنون ١٩ دکل در این میدان فعالیت می کند و از سال ٩٣ و بعد از خلع ید سی ان پی سی (پیمانکار چینی طرح توسعه این میدان) تاکنون، بالغ بر ٢٧٠ هزار متر حفاری از سوی پیمانکاران داخلی صورت گرفته است.

هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام ( با احتساب تولید زودهنگام) در فاز نخست و افزایش تولید روزانه ٢٨٠ هزار بشکه نفت خام ( در مجموع به میزان ۶٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است.

میدان آزادگان جنوبی از جمله میدانهای نفتی مشترک ایران با کشور عراق است که در ٨٠ کیلومتری اهواز و در مرز ایران و عراق واقع شده است.
منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ مرداد ۱۳۹۵ساعت: ۱۴:۱۰۷۶۱ بازدید