سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

نشست خبری مدیرعامل شرکت متن ویژه بیست و یکمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

     مدیرعامل شرکت متن با بیان این که امسال ٩٠ هزار بشکه به ظرفیت تولید میدانهای غرب کارون اضافه می شود، افزود: در مجموع ٢ سال اخیر و امسال، ظرفیت تولید غرب کارون به ٣٠٠ هزار بشکه نفت در روز افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگار شرکت متن، عبدالرضا حسین نژاد امروز (شنبه  ـ ١٨ اردیبهشت ماه) در سومین روز از نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران حوزه نفت با بیان این که تولید آزادگان جنوبی با حفاری سه حلقه چاه تولیدی علاوه بر تولید قبلی ٧۵٠٠ بشکه افزایش یافته است، افزود: تا پایان شهریورماه، ۶٠ هزار بشکه به ظرفیت تولید آزادگان جنوبی علاوه بر ۵٠ هزار بشکه قبلی اضافه خواهد شد.

وی با اشاره به تولید میدان آزادگان جنوبی اظهارکرد: چنانچه منابع مالی برای توسعه این میدان تامین شود، این قول را می دهیم که تولید نفت از این میدان تا پایان سال ٩٧ به ٣٢٠ هزار بشکه در روز برسد.

تولید ٨٠ هزار بشکه ای از یادآوران و آزادگان شمالی

مدیرعامل شرکت متن ظرفیت نفت درجای غرب کارون را ۶۴ میلیارد بشکه اعلام کرد و افزود: از ابتدای امسال تولید فاز نخست آزادگان شمالی و یادآوران آغاز شده و هم اکنون مجموع تولید این دو میدان به ٨٠ هزار بشکه رسیده است.

حسین نژاد درباره مذاکره به شرکتهای چینی برای توسعه فاز ٢ آزادگان شمالی و یادآوران نیز تصریح کرد: در میدان یادآوران هنوز بر روی قیمت و شرائط در حال مذاکره هستیم و در مورد آزادگان شمالی نیز چینی ها هنوز پیشنهاد مالی خود را ارائه نکرده اند.

مدیرعامل شرکت متن تصریح کرد: چنانچه در فاز دوم توسعه میدانهای آزادگان شمالی و یادآوران با چینی ها به توافق نرسیم، توسعه این میدانها در قالب قراردادهای جدید به مناقصه خواهد رفت.

به گفته مدیرعامل شرکت متن توسعه فاز نخست میدانهای آزادگان شمالی و یادآوران براساس قراردادهای بیع متقابل بوده و قانون حداکثر ساخت داخل در اجرای این پروژه ها رعایت شده است.

وی با بیان این که ظرفیت تولید ١۶٠ هزار بشکه نفت در غرب کارون ایجاد شده است، افزود: تولید میدانهای آزادگان شمالی و یادآوران در فاز نخست به صورت تدریجی افزایش خواهد یافت.

به گفته مدیرعامل شرکت متن، در روزهای آینده، نفت آزادگان شمالی و یادآوران برای صادرات به مخازن نفتی منتقل می شود.

 قرارداد محرمانگی با توتال به معنای واگذاری توسعه میدان نیست

وی در پاسخ به این سئوال که آیا قرارداد محرمانگی با شرکت توتال به معنای واگذاری توسعه فاز ٢ آزادگان جنوبی به این شرکت است، ادامه داد: این قرارداد به معنای این است که شرکت توتال اطلاعات اولیه ای را که از شرکت نفت درباره این میدان دریافت می کند در اختیار شرکت دیگری قرار ندهد؛ همچنین قرار شده است تا توتال طی یک ماه  اولیه پیشنهاد اولیه را درباره آزادگان جنوبی در اختیار شرکت نفت قرار دهد.

مدیرعامل شرکت متن ادامه داد: واگذاری توسعه میدانهای غرب کارون در قالب قراردادهای جدید نفتی به این معنا نیست که شرکتهای داخلی توان توسعه این میدانها را ندارند؛ زیرا توسعه این میدانها به منابع مالی فراوانی نیاز دارد که شرکتهای داخلی فاقد این منابع هستند.

حسین نژاد خاطرنشان کرد: بر اساس قراردادهای جدید نفتی، شرکتهای خارجی باید برای توسعه میدانها با شرکتهای ایرانی مشارکت کنند که این امر نیز مبتنی بر سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.

تولید ۶٠ هزار بشکه از میدانهای یاران شمالی و آذر تا پایان امسال

وی درباره تولید میدان یاران شمالی نیز تصریح کرد: توسعه این میدان هم اکنون از پیشرفت ٨٠ درصدی برخوردار است و تا شهریور ماه تولید ٣٠ هزار بشکه ای از آن محقق می شود.

حسین نژاد درباره توسعه میدان مشترک آذر نیز گفت: توسعه این میدان تا حدودی از برنامه عقب است اما با توجه به این که مشکل منابع مالی آن حل شده است، انتظار داریم در نیمه دوم امسال تولید ٣٠ هزار بشکه ای از این میدان محقق شود.

مدیرعامل شرکت متن در پاسخ به این سئوال که آیا شرکت متن برای توسعه میدان چنگوله با شرکتهای روسی مذاکره داشته است، تصریح کرد: شرکت متن با شرکتهای روسی در این باره مذاکره ای انجام نداده است اما امکان دارد شرکت ملی نفت مذاکراتی را در این ارتباط داشته باشد.

حسین نژاد درباره دکلهای غرب کارون افزود: با توجه به برنامه های توسعه ای، تعداد دکلهای غرب کارون تا پایان امسال نیز افزایش خواهد یافت.

اتمام حفاری چاههای خشکی و تاسیسات میدان گازی کیش تا پایان امسال

وی با اشاره به توسعه میدان گازی کیش نیز اظهار کرد: مهمترین مشکل توسعه این میدان تامین منابع مالی است؛ به نحوی که قرار شده است برای توسعه واحد فرآورشی آن ٩ شرکت ایرانی و خارجی برای تامین مالی مشارکت داشته باشند که امیدوارم این امر به نتیجه برسد.

مدیرعامل شرکت متن تصریح کرد: حفاری چاههای بخش خشکی میدان گازی کیش و همچنین تاسیسات این میدان تا پایان امسال به پایان خواهد رسد.

به گفته مدیرعامل شرکت متن، حفاری چاههای بخش خشکی میدان گازی کیش تا پایان امسال به اتمام می رسد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ساعت: ۰۸:۰۰۶۹۸ بازدید