سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ EN

مشعل میدان نفتی یادآوران روشن شد

        با روشن شدن مشعل میدان مشترک یادآوران، تولید روزانه ٨۵ هزار بشکه نفت از این میدان میسر شد.

هادی نظرپور، مجری طرح توسعه میدان یادآوران در گفتگو با خبرنگار شرکت متن با اشاره به روشن شدن مشعل این میدان همزمان با لغو تحریمها، گفت: هم اکنون تولید ٨۵ هزار بشکه‌ای از میدان یادآوران فراهم شده و هر سه ردیف تولید نفت در مدار قرار گرفته است.

وی با بیان این که تولید نفت پیش از اسفندماه انجام خواهد گرفت، اظهارکرد: یک هفته پس از آماده شدن تلنبه خانه، تولید نفت ٢١ از ٢٨ روز آغاز خواهد شد.

مجری طرح توسعه میدان یادآوران کیفیت نفت خام سبک این میدان را با API ۴٠ و نفت خام سنگین را با API ٢٢  اعلام کرد و افزود: از ٨۵ هزار بشکه نفت تولیدی، ٧٠ هزار بشکه نفت خام سبک و ١۵ هزار بشکه نفت خام سنگین خواهد بود.

وی درباره سهم داخل در اجرای فاز نخست طرح توسعه میدان یادآوران، گفت: براساس قرارداد، سهم شرکتهای داخلی باید ۵١ درصد باشد که بنا به گفته پیمانکار هم اکنون این سهم به ۵٢,٨ درصد رسیده است که پس از حسابرسی سهم دقیق آن مشخص خواهد شد.

میدان نفتی یادآوران از جمله میدانهای مشترک نفتی ایران با عراق است که طرح توسعه آن در سه فاز تعریف شد، با این حال برای رسیدن به برنامه‌های از پیش تعیین شده افزون بر اجرای فازهای نخست و دوم، تولید زودهنگام از این میدان نیز در دستور کار قرار گرفت که تولید زودهنگام از میدان هم‌اکنون محقق شده و طی چهار سال اخیر ۵٠ میلیون بشکه نفت از یادآوران تولید شده است که ۴٠ میلیون بشکه از آن به ٢۴ ماه اخیر مربوط است.

براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، در فاز اول طرح توسعه میدان نفتی یادآوران تولید باید به سقف ٨۵ هزار بشکه در روز برسد، در فاز دوم رسیدن به سقف تولید ١٨٠ هزار بشکه و فاز سوم رسیدن به سقف تولید ٣٠٠ هزار بشکه نفت در روز برنامه‌ریزی شده است.

میدان نفتی یادآوران در ١٠ کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و درحدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه بصورت شمالی- جنوبی در گستره نوار مرزی کشور عراق واقع شده است که از میدانهای مشترک با کشور عراق است.

براساس آخرین مطالعات به عمل آمده و نتایج حاصل از تستهای چاههای توصیفی و مدلهای دینامیک مخزن، میزان نفت درجای میدان براساس محتمل ترین حالت بالغ بر ٣١ میلیارد بشکه برآورد شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ بهمن ۱۳۹۴ساعت: ۱۵:۳۷۶۲۰ بازدید