سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ EN

بهره برداری از فاز نخست آزادگان شمالی با ظرفیت ٧۵ هزار بشکه در آینده نزدیک

فاز نخست میدان مشترک آزادگان شمالی در آینده ای نزدیک با ظرفیت تولید ٧۵ هزار بشکه در روز در مدار بهره برداری قرار گرفته و وارد خطوط انتقال می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، در جریان بازدید صبح امروز (پنجشنبه، ٧ آبانماه) وزیر نفت و هیئت همراه از میدان مشترک نفتی آزادگان شمالی اعلام شد: فاز نخست این میدان با ظرفیت تولید روزانه ٧۵ هزار بشکه نفت به زودی در مدار بهره برداری قرار گرفته و نفت آن وارد خطوط انتقال می شود.

براساس این گزارش، API نفت خام تولیدی این میدان بین ١٧ تا ١٩ است.

میدان آزادگان شمالی از جمله میدانهای مشترک نفتی ایران با کشور عراق است که میزان نفت درجای آن معادل ۵,۶ میلیارد بشکه برآورد شده است. طرح توسعه این میدان در دو فاز هریک با ظرفیت تولید ٧۵ هزار بشکه نفت در روز پیش بینی شده است که با بهره‌برداری هر دو فاز آزادگان شمالی تولید از این میدان در مجموع ١۵٠ هزار بشکه نفت خواهد بود که در این مقطع فقط فاز اول اجرا شده است.

میدان آزادگان شمالی با مساحتی حدود ۴۶٠ کیلومتر مربع بخشی از میدان نفتی آزادگان است که در حدود ١٢٠ کیلومتری غرب اهواز در منطقه مرز مشترک بین ایران و عراق در جنوب غرب ایران واقع شده است. شرکت “CNPCI” پیمانکار اجرای فاز اول این پروژه است.

وزیر نفت پس از بازدید از آزادگان شمالی، از طرح توسعه میدان نفتی یاران نیز دیدن کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ آبان ۱۳۹۴ساعت: ۱۳:۵۵۶۳۹ بازدید