سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

برآورد تولید روزانه بیش از ١٠٠ میلیون مترمکعب گاز از میدان کیش

    میدان گازی کیش در فاز نخست توسعه روزانه ٢٨ میلیون مترمکعب و در مجموع معادل ۴ فاز پارس جنوبی (بیش از ١٠٠ میلیون مترمکعب) به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه می کند.

عبدالرضا حاجی حسین نژاد، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به فاز نخست طرح توسعه میدان گازی کیش، گفت: در حال حاضر تمامی پروژه‌های فاز نخست به غیر از واحد فرآورش فعال شده و باز حفاری ١٣ حلقه چاه خشکی در حال انجام است.

وی افزود: در فاز نخست این طرح حفاری ١٢ حلقه چاه تولیدی، تعمیر یک حلقه چاه اکتشافی موجود، احداث خط لوله‌ی زیردریایی و تاسیسات شیرین سازی، برداشت میعانات گازی، احداث خط لوله انتقال گاز سبک، تاسیسات صدور میعانات گازی و تاسیسات فرآورش با ظرفیت ٢٨ میلیون مترمکعب گاز ترش با هدف برداشت روزانه ٢۶ میلیون مترکعب گاز سبک و ١٣ هزار بشکه میعانات گازی پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان این‌که درحال حاضر  تاسیسات سطح الارضی خشکی و خط لوله‌ی دریایی در حال تکمیل است، تصریح کرد: قرارداد نیروگاه با یک شرکت داخلی ٧۵ درصد یوزانس ( سند اعتباری) به مدت دوسال منعقد شده و در مرحله تجهیز کارگاه قرار دارد.

به گفته وی فاز دوم و سوم برای تامین مالی، نیازمند سرمایه‌گذار هستند؛ ضمن این‌که بخشی از فعالیتهای زیربنایی فاز نخست، در فاز دوم نیز استفاده خواهد شد.

به گزارش ماهنامه اکتشاف و تولید، وی تصریح کرد: در صورت سرمایه‌گذاری روی طرح میدان گازی کیش، این میدان به هاب گازی بندرآفتاب تبدیل خواهد شد که قابلیت توسعه آن معادل ۴ یا ۵ فاز پارس جنوبی است و چشم انداز روشنی را در شرق ایران نوید خواهد داد.

طرح توسعه میدان گازی کیش از دو بخش تاسیسات سرچاهی در جزیره کیش، سکوهای دریایی تولید گاز و تاسیسات پالایشگاهی در ساحل سرزمین اصلی در منطقه گرزه واقع در استان هرمزگان تشکیل شده است و برای رعایت حداقل عوارض زیست محیطی در جزیره کیش همه تاسیسات پالایشگاهی این طرح در منطقه گرزه و در ساحل سرزمین اصلی در مجاورت بندر آفتاب اجرا می‌شود.

میدان گازی کیش در زیر جزیره کیش (واقع در آبهای خلیج فارس) در جنوب غربی بندر لنگه تا شمال غربی جزیره سیری، در جوار جزایر هندورابی و در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد.

منبع:‌ شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ شهریور ۱۳۹۴ساعت: ۱۵:۴۱۵۹۴ بازدید