سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

ایران آماده بازپس گیری سهم خود در اوپک است

    با توافق نهایی مذاکرات هسته‌ای؛ وزارت نفت این آمادگی را دارد تا در فاصله بسیار کوتاهی با هماهنگی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) سهم از دست رفته خود را در بازار بازپس گیرد.

حسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل وبازرگانی وزیر نفت در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره بیانیه مشترک ایران و کشورهای عضو گروه ١+۵ و پیشرفتهای مذاکرات هسته‌ای گفت: توافق نهایی در مذاکرات هسته ای تاثیر مستقیمی در صنعت نفت خواهد داشت و سبب رونق این صنعت می‌شود.

وی افزود: چنانچه توافق هسته‌ای ایران و کشورهای عضور ١+۵ نهایی شود؛ وزارت نفت این آمادگی را دارد تا در فاصله بسیار کوتاهی با هماهنگی سازمان کشورهای صارکننده نفت (اوپک) سهم از دست رفته خود را از بازار بازپس گیرد.

معاون امور بین الملل وبازرگانی وزیر نفت گفت: هم اکنون تعدادی از شرکتها و کشورهای خارجی اظهار علاقه کرده‌اند تا در صنعت نفت ایران حضور یابند که در حال بررسی پیشنهادها هستیم.

وی با اشاره به این که باید پیش از هرچیز در مدت زمان کوتاهی ظرفیت تولید خود را افزایش دهیم، تصریح کرد: برای رسیدن به این هدف روی مواردی مانند فروش، سرمایه‌گذاری و فناوری کار می‌کنیم.

زمانی نیا گفت: وزارت نفت و شرکتهای تابعه آن آمادگی کامل را دارند تا به محض برداشته شدن تحریمها فعالیت خود را با جدیت تمام  آغاز کرده اند و در یک محیط تازه بین‌المللی کار کنند؛ ضمن این‌که بقیه کشورهای دنیا هم آماده این همکاری هستند.

معاون امور بین الملل وبازرگانی وزیر نفت با اشاره به فعال شدن دیپلماسی انرژی در وزارت نفت، تصریح کرد: همکاری وزارت نفت و وزارت امورخارجه در این زمینه تنگاتنگ و نزدیک است؛ به نحوی که هر دو وزارتخانه در حال تکمیل فعالیتهای یکدیگر هستند.

زمانی نیا با بیان این‌که وزارت امورخارجه می‌تواند کمک فراوانی به وزارت نفت برای رسیدن به اهداف خود کند، یادآور شد:‌ رونق وزارت نفت می‌تواند به توسعه کل کشور کمک کند؛ ضمن این که معاونت امور بین الملل وزرارت نفت بنا دارد کاری را برای وزارت نفت انجام دهد که وزارت امورخارجه برای کشور انجام می‌دهد.

وی ابزار امیدواری کرد، درجه هماهنگی و همکاری میان وزارت نفت و وزارت امورخارجه با حضور وی بیشتر شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ فروردین ۱۳۹۴ساعت: ۱۴:۵۹۴۳۵ بازدید