سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

پیشرفت ۳۵ درصدی توسعه میدان نفتی مشترک یاران شمالی

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، آرش باقرزاده در جریان بازدید خبرنگاران رسانه های گروهی از مجموعه میادین غرب کارون و یاران شمالی با اشاره به قرار گرفتن این میدان در نقطه صفر مرزی با کشور عراق و مشترک بودن آن گفت: طبق برنامه قرار است روزانه ٣٠ هزار بشکه نفت در این میدان برداشت شود.

وی با اشاره به قرار گرفتن بخش عمده میدان مجنون در خاک کشور عراق، گفت: در واقع یال کوچکی از این میدان در خاک ایران قرار گرفته و در قالب میدان یاران شمالی از آن برداشت می شود اما تلاش می کنیم حداکثر میزان برداشت را از این میدان داشته باشیم .

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی در شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به تولید ۵ هزار بشکه از سه چاه این میدان در نقطه صفر مرزی، گفت: به دلیل مشکلات طی دو سال گذشته فعالیتهای این میدان متوقف بود ولی در حدود یکسال اخیر با توجهی که شخص وزیر نفت نسبت به غرب کارون داشته  است، حدود ٣٠ درصد پیشرفت فیزیکی را در این پروژه شاهد بوده ایم و در حال حاضر نیز در مرز پیشرفت ٣۵ درصدی قرار دارد.

باقرزاده اظهار امیدواری کرد که تولید از میدان مشترک یاران شمالی از فروردین ٩۵ به ٣٠ هزار بشکه در روز برسد و افزود: در حال حاضر چهار دکل حفاری در این منطقه فعال است و از فروردین ماه یک دکل دیگر به این میدان اضافه خواهد شد.

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی در شرکت مهندسی و توسعه نفت با اعلام رضایت از سرعت حفاری در این میدان، گفت: طی هشت ماه اخیر ٣٠ هزاز متر حفاری صورت گرفته است و در حال حاضر از پیمانکار حفاری این پروژه رضایت وجود دارد.

وی با بیان این که در این پروژه از ٨٢ درصد توان داخل برای ساخت تجهیزات استفاده شده است، اظهار کرد: امکان محاسبه میزان برداشت کشور عراق از این مخزن وجود ندارد اما به طور تخمینی می توان گفت که عراق حدود ٢۶٠ هزار بشکه از میدان مجنون برداشت می کند. البته این کشور برنامه های برداشت بیشتری دارد و ما هم باید تلاش بیشتری داشته باشیم.

باقرزاده تاکید کرد: در حال حاضر برنامه تولید پلکانی در یاران شمالی پیگیری می شود و در صورتی که شرکت ملی نفت ایران موافقت کند تا تیرماه سال سال آینده تولید فعلی را به ١٢ تا ١۵ هزار بشکه می رسانیم.

وی گفت: طبق برنامه قرار است ٢٠ حلقه چاه در این میدان حفاری شود و خوشبختانه در مورد حفاری ها تاخیر نداریم ،هم اکنون ٧ چاه تکمیل شده و حفر چند چاه دیگر از جمله چاه شماره ١٠ در دست انجام است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ دی ۱۳۹۳ساعت: ۱۳:۴۶۵۶۸ بازدید