سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

سوخت بیودیزل پژوهشگاه صنعت نفت رونمایی شد

همزمان با برگزاری نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت از سوخت بیودیزل پژوهشگاه صنعت نفت رونمایی شد.

امیرناصر احمدی؛ رییس پژوهشکده علوم و فناوری‌های شیمیایی پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگارNIOC اعلام کرد: خواص فیزیکی وشیمیایی بیودیزل بسیار شبیه به گازوئیل است، بنابراین بیودیزل یا مخلوط های آن با گازوئیل را با کمترین تغییرات می توان در موتور ماشین استفاده کرد.
وی یادآور شد: درسوخت بیودیزل سولفور وجود ندارد؛ لذا استفاده از بیودیزل در یک موتور گازوئیلی معمولی منجر به کاهش اساسی هیدروکربن‌های نسوخته، منواکسید کربن و ذرات معلق می‌شود.
ناصری افزود: خروج اکسیدهای نیتروژن بسته به سیکل کاری و روش‌های آزمایشی، کمی کاهش و یا افزایش می‌یابد و دی اکسید کربن حاصل از احتراق بیودیزل مجدد به چرخه فتو سنتز برمی گردد، لذا سوختن بیودیزل کمترین اثر را بر پدیده گاز های گلخانه ای می گذارد.
به گفته وی دانش تولید این سوخت در پژوهشگاه صنعت نفت بااستفاده از پایه‌های گیاهی در مقیاس ۵۰۰ کیلوگرم و پس از فرمولاسیون با گازوئیل تحت آزمایشات شیمیایی و موتوری بدست آمده است.

احمدی تصریح کرد: پیش بینی شده است که در سال ۲۰۱۶ میزان تقاضای بیودیزل به ۵۸ میلیون تن برسد که این رقم ۴ درصد تقاضای جهانی دیزل در آن سال خواهد بود. حجم بازار سوخت های زیستی در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۱۲ میلیون تن بوده که از این مقدار ۲۲٫۳ میلیون تن (۲۰درصد کل بازار) سهم تولید بیودیزل بوده و پیش بینی آن در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۰۰ میلیون تن تخمین زده می‌شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت: ۰۸:۴۷۴۷۹ بازدید