سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

راه اندازی کامل بزرگترین فاز پارس جنوبی تا آبان ماه امسال

پنج ترین(Train) باقیمانده فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی تا پایان آبان ماه امسال به تدریج و با فاصله زمانی معین راه اندازی می شود. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در نشست هم اندیشی وزیر نفت با مجریان و مدیران فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی مدیران این فاز به جزئیات عملیات اجرایی این طرح پرداختند.
محمد رضا اکبری؛ نماینده شرکت پتروپارس در فاز ١٢ پارس جنوبی در این نشست به تشریح جزئیات این فاز در خشکی پرداخت و گفت: پنج ردیف باقیمانده پالایشی(ترین) این فاز تا پایان آبان ماه امسال راه اندازی خواهد شد.
وی از بارگیری سکوهای SPD١٢B و SPD١٢C فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی به ترتیب در ١٠ و ١٨ اردیبهشت ماه امسال از یارد خرمشهر خبر داد و گفت: هم اکنون پیشرفت فیزیکی ساخت این سکوها به ترتیب ٩٧ و ٩٨ درصد است.
اکبری ادامه داد: عملیات پیش راه اندازی سکوهای SPD١٢B و SPD١٢C فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی در خشکی هم اکنون به ترتیب ٣٠,١٧ و ٣۵.٣٨ درصد است.
بر پایه این گزارش، بیژن زنگنه، وزیر نفت در پایان جلسه هم اندیشی خود با مجریان و مدیران فاز ١٢ میدن گازی پارس جنوبی تنها گفت: امیدوارم قول های داده شده در این جلسه در زمان مقرر عملیاتی شود.
وزیر نفت از زمان ورود خود به پارس جنوبی تاکنون به ترتیب از بخش خشکی فازهای ١٢، ١۴، ١٩، ١٣ و ٢٢ تا ٢۴ این میدان گازی بازدید کلی داشته و بیشتر وقت خود را به بررسی وضع فاز ١٢ پارس جنوبی اختصاص داده است.
بر اساس این گزارش، طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی قرار است در ٢۴ فاز توسعه یابد و تاکنون تقریبا ١٠ فاز آن به بهره برداری رسیده و مابقی فازها به سرعت در حال توسعه است. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با راه اندازی هر فاز پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی(GDP) کشور افزوده می شود.
مساحت میدان گازی پارس جنوبی، ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است که ۳۷۰۰ کیلومتر مربع آن در آبهای سرزمینی ایران و ۶۰۰۰ کیلومتر مربع آن در آبهای سرزمینی قطر قرار دارد.
حجم گاز قابل برداشت‌ میدان به همراه میعانات گازی، معادل ۲۳۰ میلیارد بشکه نفت خام است. ذخیره بخش ایرانی میدان، ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز درجا و ۱۰ تریلیون مترمکعب گاز قابل برداشت و ۱۷ میلیارد بشکه میعانات گازی (۹ میلیارد بشکه قابل برداشت) است که ۵۰ درصد ذخایر گازی ایران و ۸ درصد از ذخایر گازی جهان است.
ذخیره بخش قطری میدان ۳۷ تریلیون مترمکعب گاز درجا و ۲۶ تریلیون مترمکعب گاز قابل برداشت و ۳۰ میلیارد بشکه میعانات گازی (۱۰ میلیارد بشکه قابل برداشت) است که معادل ۹۹٫۹ درصد ذخایر گازی قطر و ۲۱ درصد ذخایر گازی جهان است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ فروردین ۱۳۹۳ساعت: ۰۸:۳۸۴۰۹ بازدید