سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

صنعت نفت برای تداوم فعالیت های خود به حمایت دولت و مجلس نیاز دارد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حضو دکتر حسن روحانی گفت: اگر بخشی از هزینه های توسعه ای صنعت نفت از منابع خارجی تامین شود، باز هم این صنعت در شرایط فعلی برای تداوم فعالیت های خود به حمایت های دولت و مجلس نیاز دارد. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رکن الدین جوادی، صبح امروز (دوشنبه ٢٨ بهمن ماه) در نشست مشترک رئیس جمهوری و مدیران ارشد وزارت نفت، افق درآمدهای ایران از فروش نفت خام را روشن ارزیابی کرد و گفت: برای افزایش تولید نفت خام و افزایش صادرات گاز به حمایت دولت نیاز داریم.
٢٠ میلیارد دلار پروژه و قرارداد صنعت نفت در انتظار تصمیم شورای اقتصاد
وی با اشاره به وجود دیوانسالاری پیچیده در سازمان ها و نهادهای دولتی گفت: هم اکنون بیش از ٢٠ میلیارد دلار پروژه و قرارداد صنعت نفت در انتظار تصمیم شورای اقتصاد است و برای اجرایی شدن آنها به تدیبر و شجاعت در تصمیم گیری نیازمندیم.
جوادی گفت: هم اکنون در داخل و خارج از صنعت نفت چالش ها و مشکلاتی وجود دارد که برای حل آنها باید فرایندهای تصمیم سازی و مدیریتی تغییر کند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که مشکلات کنونی در صنعت نفت دلایل مختلفی دارد که از جمله می توان به سوء مدیریت در گذشته و تحریم ها اشاره کرد، گفت: در دوران گذشته به دلیل محدودیت، صنعت نفت نتوانسته است ماموریت های خود را در بخش تعمیرات و پشتیبانی آن گونه که شایسته است،انجام دهد، ضمن آن که این صنعت در هشت سال گذشته ناگزیر از خرید کالای بی کیفیت و گران شده که باید برای آن چاره ای اندیشید.
وی گفت: پیشنهاد می کنیم تیمی شامل کارشناسان صنعت نفت و دولت برای رسیدگی به مشکلات و چالش های این صنعت در بخش مقررات دست و پا گیر و کاهش بوروکراسی اداری تشکیل شود.
نگاه ویژه به بحث حقوق و دستمزد کارکنان صنعت نفت
معاون وزیرنفت با اشاره به این که متوسط حقوق دریافتی کارکنان صنعت نفت یک پنجم کارکنان فعال در بخش خصوصی و یک بیست و پنجم شرکت های بین المللی نفتی است، گفت: در بحث نیروی انسانی نیاز به یک نگاه جدید و ویژه داریم.
جوادی یکی از مشکلات بزرگ کنونی صنعت نفت را مهاجرت نیروی انسانی به خارج از کشور اعلام کرد و گفت: پایه حقوق کارکنان تازه استخدام و قراردادی این صنعت متاسفانه ۶٠٠ هزار تومان است.
وی افزود: هم اکنون برخی نیروهای انسانی آموزش دیده در صنعت نفت به محض کسب ۵ سال تجربه به خارج از کشور مهاجرت می کنند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به محدودیت ها و مقررات موجود کشور در زمینه افزایش حقوق کارکنان صنعت نفت گفت: در بحث نیروی انسانی به یک نگاه جدید و ویژه نیاز داریم؛ در غیر این صورت نمی توان خلاء به وجود آمده میان نیروهای جوان و مسن صنعت نفت را جبران کرد.
جوادی با بیان این که بخشی از مشکلات صنعت نفت در زمینه تامین منابع مالی و بدهی های این صنعت ناشی از به نتیجه نرسیدن جذب اعتبارات مصوب است، گفت: هم اکنون این موضوع بار مضاعفی را بر دوش شرکت ملی نفت ایران گذاشته است.
معاون وزیر نفت افزود: در حال حاضر شرکت ملی نفت ایران نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان پرداخت روز (بدهی) دارد، جدای از آن بیش از ٢٠ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت ارزی و ریالی برای تامین مالی پروژه های صنعت نفت در بین مردم منتشر شده که بخش زیادی از آنها سررسید شده است.
بدهی به جا مانده از دولت های پیشین در تاریخ صنعت نفت بی سابقه است
جوادی با بیان این که بدهی ای که اکنون توسط دولت های گذشته برای صنعت نفت در قبال مردم و پیمانکاران به یادگار مانده است، در تاریخ این صنعت بی سابقه است، گفت: با توجه به مشکلات مالی کنونی هم اکنون اعتبار شرکت ملی نفت ایران نزد بانک مرکزی برای پرداخت سود اوراق مشارکت ارزی و ریالی یاد شده زیر سوال رفته است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به سهم ١۴,۵ درصدی این شرکت از فروش نفت خام کشور گفت: در حال حاضر صادرات نفت ایران بیش از یک میلیون بشکه است و در شرایط موجود درآمد این شرکت از سهم خود (١۴,۵ درصد) حدود ٧ میلیارد دلار در سال است، این در حالی است که این شرکت بابت اجرای چهار هزار و ٨٠٠ پروژه مصوب شده سفرهای استانی دولت های قبل بیش از ۴ هزار و ٨٠٠ میلیارد تومان تعهد مالی دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۱۲:۲۹۴۲۳ بازدید