سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

صادرات نفت ایران تاکنون بر اساس برنامه انجام شده

شانا _ گروه نفت: معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با اشاره به آمادگی وزارت نفت برای افزایش ظرفیت صادرات نفت گفت: از ابتدای امسال تاکنون صادرات نفت بر اساس برنامه بودجه مصوب مجلس شورای اسلامی محقق شده است.

منصور معظمی در گفت و گو با خبرنگار شانا، افزایش صادرات نفت خام را اولویت صنعت نفت اعلام و تصریح کرد: هم اکنون افزایش تولید با استفاده از روش های مختلف در دست انجام است.

معظمی با بیان این که امسال میزان درآمد حاصل از فروش نفت بیشتر از بودجه مصوب بوده است، تصریح کرد: قیمت هر بشکه نفت در بودجه سال ٩٢ مصوب مجلس شورای اسلامی، ٩٢ دلار بود؛ این در حالی است که امسال با توجه به فروش نفت با قیمت ١٠٣ دلار در هر بشکه، درآمد بیشتری نصیب کشور و منابع درآمدی به خزانه کل کشور واریز شد.

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت تاکید کرد: وزارت نفت آمادگی لازم را برای افزایش صادرات نفت در صورت برداشته شدن تحریم ها دارد و همه تلاش ما معطوف به افزایش صادرات نفت با استفاده از روش های مختلف و با هزینه های متعارف است.

برد با کشورهایی است که روابط آنها با ایران بر اساس موازین صحیح بین المللی باشد

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت گفت: متاسفانه همه تلاش آمریکا و اتحادیه اروپا بر این است که در روند صادرات نفت ایران “سنگ اندازی” کنند، البته کشورهای همسایه نیز با وجود رابطه دوستی و همجواری در این زمینه همراهی لازم را با آنها انجام می دهند و ما از این مسئله گله مند هستیم.

معظمی گفت: به طور حتم روابط ایران با دیگر کشورها و رقبا بر اساس عملکرد و همکاری آنها در شرایط فعلی است، دوران فشار و تحریم علیه ایران سپری می شود و در این میان برد با کسانی است که مبنای همکاری آنها با جمهوری اسلامی ایران بر اساس موازین صحیح بین المللی و مشارکت منطقی باشد.

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت درباره تاثیر مذاکرات اخیر ژنو بر کاهش تحریم های صنعت نفت گفت: آثار و نتایج مذاکرات ژنو یقینا بر روابط نفتی ایران با شرکت های بزرگ بین المللی و همچنین دیگر دولت ها تاثیر خواهد داشت که البته اهداف در این زمینه با وجود طولانی بودن فرآیندهای سیاسی محقق و به نتیجه منجر می شود.

وی تصریح کرد: در مدتی کوتاهی پس از گذشت توافق ژنو، سفر مقام های سیاسی دیگر کشورها به ایران نشان دهنده علاقه مندی آنها برای ارتباط با جمهوری اسلامی ایران است؛ با توجه به مزیت نسبی و رقابتی کشور در برخورداری از منابع نفت و گاز ، جاذبه های اقتصادی زیادی در این بخش وجود دارد و امیدواریم بتوانیم در این بخش نیز فرصت های سرمایه گذاری بیشتری ایجاد کنیم.

معظمی با بیان این که صنعت نفت محرک اقتصادی کشور است، افزود: رونق آن، منجر به توسعه اقتصادی و صنعتی می شود و با توجه به تحولات اخیر به آینده روشن این صنعت امیدوار هستم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ آذر ۱۳۹۲ساعت: ۱۲:۰۹۵۳۴ بازدید