سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

آمریکایی ها، مکالمات نفتی روسای جمهور برزیل

شبکه تلوزیونی گلوبو برزیل اعلام کرده است که دولت ایالات متحده، فعالیت های جاسوسی خاصی را در شرکت پترولئو براسیلیرو -شرکت ملی نفت برزیل- که با نام پتروبراس شناخته می شود، انجام داده است.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، این شبکه تلوزیونی هفته گذشته گزارشی منتشر کرده که بر اساس آن دولت برزیل ادعا کرده است: بنا بر اطلاعات افشا شده از طرف گلن گرینوالد،یک فعال امریکایی که همکار پیشین ادوارد اسنودن بوده است، دولت امریکا مکالمات بین رئیس جمهور برزیل و رئیس جمهور مکزیک در مورد سیاست های نفتی دو کشور را مورد شنود قرار داده است.
البته این شبکه با پخش خبری کوتاه در این زمینه عنوان داشته است که جزئیات این جاسوسی را در برنامه ی مستندی طی این هفته منتشر خواهد کرد.
گرینوالد؛ وبلاگ نویس و آزادی خواه امریکایی که پس از افشای برنامه های جاسوسی امریکا خارج از ایالات متحده به ریودوژانیرو گریخته است، از اظهار نظر در مورد این گزارش امتناع کرده است. همچنین مقامات شرکت پتروبراس نیز برای اظهار نظر در این مورد در دسترس نبوده اند.
پیش از این نیز زمانی که ادوارد اسنودن از شنود مکالمات و بررسی ایمیل های خصوصی دیلما روسف؛ رئیس جمهور برزیل توسط آژانس امنیت ملی امریکا پرده برداشته بود، جرقه های بی اعتمادی بر روابط بین دولت امریکا و برزیل سایه افکند و با افشای این اطلاعات جدید احتمال می رود روابط دیپلماتیک بین دو کشور تیره تر شود.
برزیل پیش تر خواستار عذر خواهی امریکا شده بود و با این اتفاق مشاوران خانم دیلما اظهار داشته اند احتمالا دیدار وی از ایالات متحده که قرار بود در ماه اکتبر (مهر- آبان) انجام شود، لغو خواهد شد.
تنش های ایجاد شده از گزارش هفته گذشته تلوزیون گلوبو سبب شد که روسف و باراک اوباما؛ رئیس جمهور امریکا در حاشیه دیدار گروه جی ۲۰، دیداری خارج از برنامه برگزار کنند و اوباما وعده داده است که در مورد صحت این اطلاعات تحقیق کند.
هرگونه جاسوسی در مورد شرکت ملی نفت برزیل -پتروبراس- که به عنوان بزرگترین منبع فراساحلی نفت جهان شناخته می شود، می تواند سبب افزایش تنش های داخلی در برزیل شود، چرا که از گذشته در میان مردم بیم آن می رفته که بیگانگان در منابع طبیعی این کشور دست برده باشند.
بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط دانشگاه ملی ریودوژانیرو گمان می رود که در مناطقی از برزیل ذخایر عظیمی با بیش از ۱۰۰ میلیارد بشکه نفت وجود داشته باشد. تنها یکی از میادین نفتی این کشور با نام لیبرا به طور تخمینی ۱۲ میلیارد بشکه نفت دارد که می تواند نفت مورد نیاز ۲ سال امریکا را تأمین کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۱۴:۰۳۳۸۴ بازدید