سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

جذب ۲۳ میلیارد دلار سرمایه در صنایع بالادستی

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران می گوید: نرخ جذب سرمایه گذاری این شرکت در سال گذشته بالغ بر ۲۳ میلیارد دلار بوده است. 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، احمد قلعه بانی، امروز (یکشنبه ۲۹ بهمن) در پانل فرصت ها و چالش های نظام پیمانکاری در صنایع بالادستی نفت گفت: حجم پروژه های بالادستی صنعت نفت بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دلار است که از این مقدار نزدیک به ۲۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری در سال گذشته صورت گرفته است.

وی با اشاره به شرایط خاص تدوین بودجه امسال نیز گفت: امیدواریم با اتخاذ مکانیزم های جدید مالی و با استفاده از روش های نوین، میزان جذب سرمایه گذاری در پروژه های بالادستی نفت و گاز را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه موقعیت  استراتژیک ایران، باعث تاثیر گذاری این شرکت در معادلات جهانی شده است، گفت: باید با راهبردی کردن افکار و استفاده از تجربیات مشترک به دنبال راهکاریی برای کاهش قیمت تمام شده نفت و تاثیر گذاری بر قیمت جهانی این سوخت ارزشمند باشیم.

قلعه بانی متوسط قیمت نفت، در طول ۱۵۲ سال گذشته جهان را ۳۵ دلار اعلام کرد و گفت: این در حالی است که در طول ۱۰ سال گذشته متوسط قیمت نفت ۷۵ دلار و در سال گذشته ۱۰۰ دلار بوده است.

معاون وزیر نفت، رویکرد و راهبرهای اصلی کشورهایی که بر انرژی های دنیا سلطه دارند را مورد اشاره قرار داد و گفت: هم اکنون بسیاری از کشورهای جهان با هدف تولید انرژی و تاثیر گذاری بر قیمت های نفت، بر استخراج منابع هیدروکربوری نا متعارف از قبیل شیل گس و اویل گس ها تمرکز کرده اند تا بتوانند آن را با نفت ارزان قیمت جایگزین کنند.

وی تاکید کرد: در چنین شرایطی باید به دنبال راهکارهایی برای کاهش هزینه های تولید نفت باشیم که این مهم با استفاده از تکنولوژی های نوین و رویکرد دانش محور در صنعت نفت کشورمان محقق می شود.

وی خاطرنشان کرد: باید با استفاده از فناوری روز دنیا و ایجاد ارزش افزوده، از خام فروشی نفت خام جلوگیری و به سمت فروش فرآورده های نفتی حرکت کنیم.

قلعه بانی با اشاره به برگزاری کنفرانس راهکارهای تحول نظام توسعه و بهره برداری در بخش بالادستی نفت و گاز ایران گفت: از نتایج این کنفرانس، تشکیل یک کمیته ۱۰ نفره از بخش دولتی و خصوصی بود که مسئولیت پیگیری و ارائه راهکارهایی برای توسعه میدان های نفت و گاز را بر عهده داشتند.

وی تاکید کرد: این کمیته طرح توسعه و واگذاری تولید نفت و گاز از میدان های کشور را با توجه به ظرفیت های فعلی نظام پیمانکاری کشور تدوین کرده و در آینده ای نزدیک به آنان ابلاغ می کند.

معاون وزیر نفت در ادامه با اشاره بر ضرورت تشکیل کنسرسیوم های تخصصی نفت و گاز گفت: با توجه به حجم کاری و وسعت پروژه های شرکت ملی نفت ایران، نظام پیمانکاری باید در قالب کنسرسیوم های تخصصی ساماندهی شود تا بتوان از توان پیمانکاران به نحو مطلوبتری بهره برد.

بنابراین گزارش، پانل فرصت ها و چالش های نظام پیمانکاری در صنایع بالادستی نفت به ریاست احمد قلعه بانی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه دومین کنگره توسعه نظام پیمانکاری در صنعت نفت در حال برگزاری است.

همچنین حمید بورد؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، محمود زیرکچیان زاده؛ مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران و غلامرضا منوچهری؛ مشاور مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران به عنوان اعضای پانل حضور دارند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۰ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۰۹:۱۰۳۲۷ بازدید