سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ EN

نفت و گاز گچساران در تعمیر کلیه شیرآلات صنعتی خودکفا شد

شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران موفق شده است به واسطه بهره مندی از توان متخصصادن داخلی و خودکفایی در ساخت برخی کالاها و تجهیزات نفتی، بیش از هفت میلیارد تومان در هزینه های خود صرفه جویی کند. 

محمد شهبازی؛ رییس اداره نگهداری و تعمیرات شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، از خودکفایی این شرکت در ساخت و تعمیر بسیاری از قطعات مورد نیاز در این شرکت خبر داد و گفت: هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان صرفه جویی در هزینه ها طی چهار سال اخیر، از ثمرات این خودکفایی است.

وی تصریح کرد: در راستای مقابله با تحریم ها و جلوگیری از کاهش تولید، نسبت به اجرای مهندسی معکوس در ساخت و تعمیر تجهیزات و قطعات اساسی مورد نیاز صنعت نفت اقدام کردیم که برخی از نیازها از طریق برون سپاری و برخی با اتکا به توان متخصصان داخلی تامین شد.
به گفته شهبازی، در این زمان که رقابت بین شرکت های نفتی بهره بردار داخلی و خارجی به وضوح مشاهده می شود، حفظ شرایط ایده آل با توجه به شرایط نابرابری که در اثر تحریم ها به شرکت های ایرانی وارد شده است، بسیار حائز اهمیت است.
وی با اشاره به نقش نیروی انسانی متخصص در شرایط تحریم و لزوم استفاده از توان فکری وعملی این قشر، اظهار داشت: امروز صنعت و اقتصاد ایران وارد جبهه جنگ تحمیلی دیگری شده است که بسیار سخت تر وپیچیده تر از جنگ هایی با تسلیحات نظامی است.
رییس اداره نگهداری و تعمیرات شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با بیان اینکه امروز خودکفایی صرفا به این معنا نیست که همه قطعات، ابزار و لوازم مورد نیاز صنعت را خود تولید کنیم، تاکید کرد: خودکفایی به این معناست که بتوانیم با تدبیر در تولید و افزایش کیفیت، ضمن دستیابی به راهکارهای اقتصاد مقاومتی، به جایگاهی برسیم که بتوانیم علاوه بر تولید، محصولات خود را به جهان صادر کنیم.
ساخت بیش از ۱۰۰۰ قطعه مورد نیاز صنعت نفت در شرکت نفت و گاز گچساران
وی ادامه داد: از سال ۸۴ تاکنون که بسیاری از قطعات مورد نیاز صنعت نفت توسط شرکت های خارجی مورد تحریم واقع شده، بالغ بر یک هزار قطعه از این قطعات با استفاده از توان متخصصان داخلی در شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران ساخته شده است.
شهبازی یکی از قطعات را توربین TA عنوان کرد و با بیان اینکه تعمیر و بازسازی تیغه های داغ این توربین در بهره برداری و ارسال نفت به مبادی صادراتی بسیار مهم است، گفت: استفاده از خدمات متخصصان داخلی از افتخارات مهم شرکت بهره برداری  نفت و گاز گچساران است که خود گامی در بومی سازی این توربین به شمار می رود.
وی یکی دیگر از اقدامات متخصصان شرکت نفت و گاز گچساران را در ساخت پروانه کمپرسورهای واحد گاز و گازمایع ۹۰۰ (پازنان۲) و همچنین تعمیر کلی کمپرسور این واحد را مورد اشاره قرار داد و افزود: این اقدام متخصصان داخلی نیز صرفه جویی قابل توجهی  برای شرکت به همراه داشته است.
شهبازی گفت: اجرای مهندسی معکوس در بازسازی و تعمیر پمپ ها، ساخت یاتاقان و قطعات گیربکس توربین های سولار که در تاسیسات گازی این شرکت کاربرد فراوان دارند و کسب تکنولوژی ساخت نشت بندهای خشک را از دیگر دستاوردهای متخصصان داخلی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران عنوان و در خصوص نشت بندهای خشک اذعان کرد: توسط متخصصان داخلی اظهار داشت: این نوع نشت بندها از نظر حفاظت زیست محیطی، شرایط بهتری نسبت به نشت بندهای روغنی دارند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به نقش مهم “گلایکول” در جلوگیری از خوردگی لوله ها و پمپ ها، با مشارکت شرکت های داخلی نسبت به اجرای مهندسی معکوس و ساخت این پمپ در مدت زمان کوتاهی اقدام شد که این امر نیز صرفه جویی قابل ملاحظه ای برای شرکت داشت.
 
خودکفایی کارگاه مرکزی نفت و گاز گچساران در تعمیر کلیه شیرآلات صنعتی
شهبازی همچنین از خودکفایی کارگاه مرکزی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در تعمیر و نگهداری ۱۰۰ درصدی شیرآلات صنعتی توسط متخصصان داخلی این شرکت خبر داد.
وی از جایگزینی یک استارتر برقی جدید به جای سیستم استارتر گازی قدیمی برای راه اندازی توربین های ویژه واحدهای ایستگاه فشارقوی گچساران نیز خبر داد و گفت: این طرح افزون بر آثار مثبت در زمینه زیست محیطی، منجر به صرفه جویی بیش از ۱۵۰ میلیونی نسبت به نمونه وارداتی برای شرکت نفت و گاز گچساران شده است.

 شهبازی با بیان اینکه صنعت نفت و گاز کشور تا حدود زیادی به خوکفایی دست یافته است، اظهارداشت: با توجه به توانمندی های کشورمان در حوزه های گوناگون صنعت، معدن، نفت و گاز و صنایع پائین دستی آن، هیچ گاه تحریم ها کارساز نخواهد بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۰۹:۱۷۵۳۱ بازدید