سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

مادر وزیر شهید مهندس تندگویان درگذشت

مادر شهید محمدجواد تندگویان وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ تحمیلی، صبح امروز به دلیل بیماری درگذشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، صبح امروز ۱۸ فروردین ماه خانم اشرف السادات مینونشان مادر شهید محمدجواد تندگویان وزیر نفت جمهوری اسلامی در سالهای جنگ تحمیلی به دلیل بیماری دار فانی را وداع گفت.

مهندس محمدجواد تندگویان ۲۶ خرداد ۱۳۲۹ در محله‌ خانی‌آباد جنوب تهران به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۵۴ برای ادامه تحصیل دانشکده نفت آبادان را برگزید و پس از فارغ‌التحصیلی و دوره آموزشی نظام وظیفه، در پالایشگاه نفت تهران مشغول کار شد.

 شرکت در فعالیت‌های سیاسی منجر به دستگیری وی توسط ساواک و اخراج از پالایشگاه نفت تهران شد. وی در سال ۱۳۵۷مدرک کارشناسی ارشد مدیریت را از مرکز مطالعات مدیریت ایران دریافت کرد و پس از پیروزی انقلاب به وزارت نفت دعوت شد.

 نمایندگی وزیر نفت در مناطق جنوبی ایران و مدیریت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از فعالیت‌های تندگویان تا نخست‌وزیری محمدعلی رجایی است. محمدعلی رجایی، نخست وزیر وقت، در مهر سال ۱۳۵۹ مهندس محمدجواد تندگویان را به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی کرد و پس از رای اعتماد، وی اداره این وزارتخانه را بر عهده گرفت.

مهندس تندگویان، ۹ آبان ۱۳۵۹ در حالی که برای بازدید از پالایشگاه نفت آبادان در جنوب کشور بود، در جاده ماهشهر ـ‌ آبادان همراه معاونش و چند مهندس شرکت نفت به اسارت نیروهای ارتش رژیم بعث صدام درآمدند و به زندان‌های اسیران ایرانی در عراق منتقل شدند و پس از سال‌ها اسارت توسط رژیم بعثی عراق به شهادت رسید.

اداره‌‌کل روابط عمومی وزارت نفت، به این وسیله درگذشت مادر ارجمند شهید تندگویان را به فرزندان و خانواده ایشان تسلیت گفته و علو درجات را برای آن مرحومه از درگاه باریتعالی  مسئلت دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۰۷:۳۶۵۰۶ بازدید