سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

نگاهی جامع به شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

درحالی کمتر از ۴۳ روز تا برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران باقی‌مانده که صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران باوجود تشدید تحریم‌های خصمانه برخی کشورهای غربی، توسعه توان داخلی و خودکفایی در تولید تجهیزات را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، در این خصوص ثبت‌نام شرکت‌ها برای حضور در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت از دو روز دیگر آغاز خواهد شد که به منظور بررسی عملکرد کلی این نمایشگاه در دوره قبل، نگاهی جامع به چگونگی برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی شده است.

شانزدهمین نمایشگاه به همت اداره کل روابط عمومی، متخصصان و کارشناسان وزارت نفت و با همکاری سایر شرکت‌های تابعه برگزار شد. در این نمایشگاه بین‌المللی شرکت‌های ایرانی و خارجی در گروه‌های تخصصی متنوع شامل تولید کنندگان تجهیزات صنعت نفت، تولید کنندگان فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی و شیمیایی، پیمانکاران خدماتی( فنی – بازرگانی)، پیمانکاران عمومی، تولید کنندگان تجهیزات فرآیندی نفت، پیمانکاران ساختمان و نصب، پژوهشی و آموزشی، مهندسان مشاور، فناوری و اطلاعات و بهینه‌سازی مصرف و محیط زیست حضور یافته و به ارائه توانمندی‌ها، دانش، مهارت و فعالیت‌های خود پرداختند.

از ویژگی‌های این نمایشگاه برگزاری چهار همایش مرتبط با صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، برپایی اولین کنگره ملی چشم‌انداز صنعت نفت درافق ۱۴۰۴ با مشارکت وزارت نفت و کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بود.

همچنین همزمان با آخرین روز برپایی این نمایشگاه، مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان کشورهای صادرکننده نفت ( اوپک) در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما درتهران با حضور آقای عبدالله سالم البدری دبیرکل و سید مسعود میرکاظمی وزیر نفت وقت ایران و رییس اوپک برگزار شد.

در این نمایشگاه بیش از ۶۰۰ شرکت خارجی از بیش از ۴۰ کشور جهان حضور داشتند و میزان مشارکت این شرکت‌ها نسبت به نمایشگاه سال گذشته از رشد ۳۵ درصدی برخوردار بود.

همچنین تعداد کشورهای شرکت‌کننده در این نمایشگاه نیز رشد ۲۰ درصدی نسبت به سال گذشته داشت که حاکی از بی‌توجهی کشورها به تحریم‌های اعمال شده علیه صنعت نفت ایران است.

در بین کشورهای آسیایی چین، کره جنوبی، امارات متحده عربی و هند با بیشترین تعداد شرکت و دربین کشورهای اروپایی نیز آلمان، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه با بیشترین تعداد شرکت فعال در صنایع نفت وگاز در این نمایشگاه مشارکت کردند.

دراین نمایشگاه که در فضایی بیش‌از ۸۰ هزار مترمربع در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد، بیش از ۹۰۰ شرکت داخلی فعال در صنایع نفت و گاز حضور داشتند و فرصت مغتنمی برای آشنایی فعالان داخلی با شرکت‌های خارجی و آگاهی از آخرین فن‌آوری‌ها در صنایع نفت وگاز و فعالیت دیگر شرکت‌ها دراین عرصه بود.

شرکت‌های خارجی حاضر در نمایشگاه از کشورهای اتریش، اسپانیا، اکراین، امارات متحده عربی، انگلیس، ایتالیا، آلمان، ، تایلند، چین، دانمارک، روسیه، ژاپن، سنگاپور، عمان، عربستان، کره، چک، هلند، اسپانیا، کانادا، سوییس، هندوستان و فرانسه بودند.

بر همین اساس افزایش ۹۰ درصدی حضور شرکت‌های انگلیسی، ۸۰ درصدی شرکت‌های ایتالیایی، ۵۰ درصدی شرکت‌های چینی و ۹۰ درصدی شرکت‌های کره جنوبی و هندی در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی قابل توجه بود.

در این نمایشگاه که از تاریخ ۲۷/۱/۱۳۹۰ تا ۳۰/۱/۱۳۹۰ در محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا شده بود که  سخنرانان افتتاحیه این نمایشگاه وزیر نفت وقت و معاون اول ریاست جمهوری بودند.

حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای مشارکت در طرح‌های صنعت نفت و اعلام اینکه تحریم‌های اعمال شده علیه این صنعت، تاثیری قابل توجهی بر فعالیت آن نداشته و فرصت‌هایی را پیش روی این بخش قرار داده است، از محورهای مورد تاکید دست اندرکاران ارشد صنعت نفت کشور در این نمایشگاه بود.

شرکت‌کنندگان خارجی در این نمایشگاه به طورعمده براین باور بودند که ایران را به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی خاص و در اختیار داشتن منابع قابل توجه نفت و گاز نمی‌توان در بازار انرژی دنیا نادیده گرفت و ضمن انتقاد از تحریم‌های بی‌منطق اعمال شده علیه صنعت نفت کشور، خواهان گسترش همکاری ها و تعاملات با ایران درعرصه صنعت نفت بودند.

شرکت‌های ایرانی شرکت کننده دراین نمایشگاه نیز توانمندی صنعتگران داخلی دراین بخش را بسیار بالا توصیف کردند و ضمن اشاره به اینکه اعمال تحریم‌ها ممکن است بخشی از هزینه‌های آنها را افزایش داده باشد، به طور عملی این تحریم‌ها را ناکارآمد بر فعالیت سازندگان تجهیزات صنعت نفت در داخل عنوان کردند.

براساس این گزارش، هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از ۲۹ فروردین تا اول اردیبهشت سال آینده به مدت چهار روز برگزار می‌شود.

در این رابطه پایگاه اینترنتی هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برای علاقه‌مندان فعال شده و فعالان حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در صورت تمایل به مشارکت در این نمایشگاه می توانند به پایگاه اینترنتی WWW.iranoilshow.org مراجعه و ثبت نام کنند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۴۳۶۲۵ بازدید