سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

آینده تزریق گاز به میادین نفت ایران متکی به بزرگترین طاقدیس نیتروژن خاورمیانه

یک عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران می گوید:با شناسایی بزرگترین طاقدیس نیتروژن خاورمیانه در کشور ایران, مقدمات اجرای طرح های تزریق نیتروژن به میادین نفتی دارای افت فشار فراهم خواهد شد.

هرمز قلاوند در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر افزود:وجود بزرگترین طاقدیس نیتروژن خاورمیانه در منطقه کویرکوه لرستان می تواند زمینه ساز اجرای طرح های فشارافزایی و احیای میادین نفتی دارای افت فشار باشد مشروط به اینکه در ابتدا فعالیت پژوهشی گسترده ای در منطقه کویرکوه و نیز بر روی حوزه های نفتی انجام شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تصریح کرد:برای افزایش فشار مخازن نفتی دست کم ۹ روش در جهان وجود دارد که تزریق گاز و نیز تزریق آب جزو شناخته شده ترین آنهاست.

قلاوند یادآورشد:تزریق دی اکسیدکربن co2 نیز جزو روش هایی از تزریق به میادین نفتی است که به دلیل آثار مثبت زیست محیطی اش جذابیت های زیادی در جهان یافته است.

عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد:مطالعاتی با هدف جمع آوری و استحصال گازهای co2 در اطراف میادین نفتی خوزستان و کاربرد آن در تزریق به میادین نفتی از سوی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب انجام شده است  و امیدواریم در آینده به نتایج عملیاتی خوبی در این زمینه دست یابیم.

قلاوند گفت:در تلاش هستیم تا با سرمایه گذاری بخش غیردولتی گازهای co2  تولید شده در نیروگاه رامین اهواز برای تزریق به میادین نفتی منطقه خوزستان جمع آوری و استحصال شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۳۵۳۶۴ بازدید